Je mozne ulozit Bitcoiny do dedictvi ?

HackForum

Je mozne ulozit Bitcoiny do dedictvi ?#
Vlastnim nejake BTC (relativne dost z jednoho pohledu, ale spis malo z pohledu druheho). K tomu se venuji ruznym trochu adrnalinovym aktivitam (napr. horolezectvi). Takze nelze moc odhadnout, do kolika let tu budu.

Premyslel jsem o tom uz drive, ale clanky ohledne jedne udalosti aktualne zaplavuji internet. A tedy jak bezpecne ulozit BTC do dedictvi, zaroven tak, aby nebylo zjistitelne, kdo je jejich vlastnikem. Navic narozdil od nedavne udalosti, jednalo by se o smrt nepredvidatelnou.

Premyslel jsem, jak ulozit bezpecne BTC do dedictvi, a zaroven tak aby si je nikdo nemohl privlastnit, at uz zakone, nebo nezakone.

1. Dat do zapecetene obalky seed penezenky, resit to s notarem. V takovem pripade ma ale notar moznost si nejak ten seed penezenky ziskat a BTC odcizit. Nikdo mu nic nedokaze, bude maximalne podezrely. Navic v tomto pripade muze i zabavit BTC exekutor, nebo jina instituce, pokud si k tomu najde nebo vytvori duvod. Tento postup je tedy nepouzitelny.

2. Kryptograficke reseni. Melo by jit nastavit, aby se v urcitou dobu BTC odeslaly na jistou adresu. Tato nuformace by mela byt v blockchainu decentralizovane, samozrejme nezavisle na mem PC. Problemem je ale, ze v mem pripade nelze odhadnout, jak dlouho tu budu. A posouvat to na rok, az mi bude 100 let (bude jeste BTC existovat ?).

Slo by nejak zaridit (decentralizovane do blockchainu), aby po urcite dobe neaktivity, napr. 1 rok, se BTC odeslali na danou adresu ?

O zalohovani Seedu vim a to uz je vyresene.
(odpovědět)
Bitcoindead | 51.15.74.*6.2.2019 15:33
re: Je mozne ulozit Bitcoiny do dedictvi ?#
Vcera na tohle tema vysel clanek na serveru lupa.cz. Vytazek z clanku: Asi nejjednodušším způsobem, jak uchovat (a předat) seed či privátní klíč po své smrti rodině, je mít jej uložený s patřičnou podmínkou u notáře nebo v bankovní schránce. Ideální řešení to ale není, jednak se k němu může teoreticky dostat nepovolaná osoba (málo pravděpodobné, ale ne nemožné) a pak hlavně všechno, co máme uloženo v úschově jiné právní osoby, včetně banky, může být za určitých okolností předmětem zadržení. Tím se tedy dobrovolně vzdáváme jedné z hlavních výhod vlastnictví kryptoměn. Jaký postup tedy nejlépe zvolit?

Základem je vytvoření inventáře, kolik kryptoaktiv a na jakém médiu vlastníte (včetně burz) s návodem, jak se k nim dostat (ovšem bez konkrétních hesel, seedů či bezpečnostních frází). Pokud takový dokument mít nebudete, vaši pozůstalí se ke kryptoměně možná nikdy nedostanou.
(odpovědět)
lupa | 89.24.58.*7.2.2019 1:34
re: Je mozne ulozit Bitcoiny do dedictvi ?#
Pokud se někdo dostane k privátnímu klíči do peněženky není všemu konec, např. můj klíč je až po zadání hesla teprva 'Privkey', s tím mohu nakládat, nebo ho importovat do aplikace. Do té doby je ale to stále 'BTC Protkey' pod heslem.
Odhadovaná doba trvání hesla: 3,4473691e + 28 let
(odpovědět)
Mikina | 81.17.27.*11.2.2019 18:46
re: Je mozne ulozit Bitcoiny do dedictvi ?#
Privátní klíče s adresama a heslem lze generovat třeba zde: [link]
(odpovědět)
Fík | 54.39.151.*10.3.2019 17:08
re: Je mozne ulozit Bitcoiny do dedictvi ?#
V Electrum (BTC klient Light, nezpracovava cely blockchain) by mela byt moznost nastavit - pokud prestanes posilat urcitou zpravu (coz v pripade smrti prestanes), tak se BTC poslou na predem zvolenou adresu. Melo by to byt v blockchainu, nezavisle na tvem PC.

Je to ale informace z druhe ruky, zatim jsem to sam nikdy nepouzil. A netusim, jestli to nebude kolidovat s jinym vyuzivanim penezenky.
(odpovědět)
GTOR | 2620:7:6001::ffff:c759:*24.3.2019 13:29

Zpět
 
 
 

 
BBCode