Zpět na seznam článků     Číst komentáře (22)     Verze pro tisk

Základní formáty obrázků

Autor: Wary   
29.5.2007

Základní informace o nejpoužívanějších formátech obrázků...


Celkem jednoduše a pochopitelně bych vám popsal nejčastěji používané formáty obrázků a základní, ale podstatné věci, co se jich týkají. Tak pěkně od začátku…

Formát GIF


Formát používaný hlavně pro export z vektorové grafiky do bitmap, a to hlavně díky jeho nedostatečnému počtu 256ti barev. Dříve se často používal pro webovou grafiku díky jeho malé velikosti a podpoře průhlednosti. Dalšími výhodami je podpora animace. Pro úpravu fotek se díky svojí kvalitě ale použít nedá. Celkem často se také používá na bannery (i když osobně bych i tam použil 8bit PNG).

Formát JPEG


JPEG (někdy označovaný pouze JPG) je formát používaný hlavně pro ukládání fotografií díky zachování slušně kvality i při kompresi. Komprese je ztrátová ale i nejnižší kompresi je menší a hezčí než GIF. Občas se také používá ve webové grafice, kde je ale spíše častější PNG a GIF. Formát nepodporuje animace a ani průhlednost a nehodí se ani pro vektorovou grafiku.

Formát BMP


Bitmapa je celkem velký (3bajty na bod při 24Bitových barvách) a v praxi se používá jako pozadí, textury a podobně, hlavně u programů. Díky své vysoké kvalitě se dá použít i na hodně kvalitní fotografie ale na to se používají lepší formáty, takže BMP se jinde skoro nepoužívá.

Formát PNG


PNG je formát nahrazující již zastaralý GIF a díky mnoha výhodám se používá nejčastěji na webovou grafiku. Stejně jako předchůdce využívá bezztrátové komprese, ale navíc už dokáže zobrazit více barev. PNG jsou 2 formáty, 8mi bitový (256 barev) a 24 bitová což už znamená 16,7 milionu barev, navíc 8mi bitové zobrazení má mnohem menší velikost než GIF. Oproti GIFu ale nedokáže pracovat s animacemi, ale podporuje průhlednost. Nejvíce se používá ve webové grafice, na signatury a občas i na fotky, kde ale není jeho poměr velikost-kvalita tak výhodný.
Poznámka: Průhlednost PNG nepodporuje IE6 a starší.

Formát TIFF


Velice dobrý, bezztrátový formát hlavně používaný na fotografie a práci s nimi protože se v něm fotky dobře zvětšují. Využívá 24 bitových barev a zabírá dost místa.

Formát RAW


RAW je asi nejlepší formát, obvykle používaný na práci s fotografiemi. V tomto formátu se dá dělat s fotkou skoro vše, upravovat, zvětšovat, převádět do jiných formátů a podobně. Nevýhodou (no jak kdy) je jeho velikost která se násobí s velikostí obrázku. Podle mě nejlepší formát, a ukládají do něj jen (díky za opravu od CzErWa) digitály od vyšší střední třídy.
---------------
Tak doufám že sem vás nevyčerpal a že napíšu i něco dalšího...zatím se mějte :-)

Líbil se Vám článek?
Budeme potěšeni, pokud vás zaujme také reklamní nabídka

Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 3.44/25

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)