Zpět na seznam článků     Číst komentáře (8)     Verze pro tisk

O šifře DN a hashovací funkci HDN

Autor: .cCuMiNn.   
15.3.2007

Redakce e-zinu crypto-world nám poskytla ke zveřejnění plné znění článku Vlastimila Klímy o speciální blokové šifře DN a hashovací funkci HDN. Do konce března máte navíc možnost Vlastimilu Klímovi položit svůj dotaz.


Řekne-li se jméno Vlastimil Klíma, jistě si každý z vás vybaví jeho nositele, předního českého kryptologa, který je znám jak u nás, tak i v zahraničí díky své jedinečné práci, kterou v oblasti kryptologie odvádí. Je autorem skoro dvou stovek odborných článků a mnoha přednášek. Podílí se na vývoji špičkových šifrovacích technologií a mezi jeho práce lze počítat projekty pro NBU, první český šifrovací chip, první on-line šifrování ve Windows a několik šifrovacích algoritmů. Do povědomí široké veřejnosti se zapsal především algoritmem nejrychlejšího nalezení kolizí u hashovací funkce MD5 z loňského roku.

V posledních dnech se však nejvíce mluví o speciální blokové šifře DN a hashovací funkci HDN, které jsou díky zcela novému pojetí mezníkem v oblasti kryptologie. Vlastimil Klíma strávil nad projektem dlouhé dva roky, jejichž výsledkem je popis slabin současných šifrovacích algoritmů a nový, mnohem bezpečnější koncept, který je tak převratný, že jej NBÚ uvolnil ke zveřejnění a oponentuře.

Výsledek své práce publikoval Vlastimil Klíma na svém webu a v e-zinu Crypto-world, který je registrovaným odběratelům dostupný ke stažení na stránce http://crypto-world.info. Volně dostupný bude ovšem až za tři týdny a tak redakce e-zinu Crypto-world souhlasila s uveřejněním tohoto článku na našem portále. Vy se tak můžete začíst do těchto nadčasových informací, které se s největší pravděpodobností zapíší tučným písmem do dějin kryptologie.

Práce Vlastimila Klímy včetně úvodu Tomáše Rosy o speciální blokové šifře DN a hashovací funkci HDN ke stažení: Rodina speciálních blokových šifer DN a hašovacích funkcí nové generace HDN typu SNMAC

Ptejte se Vlastimila Klímy

Až do konce března máte navíc možnost položit Vlastimilu Klímovi svůj doplňující dotaz prostřednictvím níže umístěného formuláře. Abych trochu uklidnil ty z vás, kteří by měli před tímto velikánem ostych, neodpustím si citaci pana Klímy, který mi ve svém e-mailu napsal tato slova:

„Otázky od čtenářů, všechny, dokonce i ty zcela zdánlivě nejhloupější otázky (mají blíže ke genialitě nebo něčemu převratnému než ty průměrně chytré), jsou pro mě zpestřením, důvodem k zamyšlení a motivací.“

(Tato možnost již koncem března skončila. Odpovědi na své dotazy naleznete v tomto článku.)


Líbil se Vám článek?
Budeme potěšeni, pokud vás zaujme také reklamní nabídka

Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 1.83/6

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)