Zpět na seznam aktualit     Číst komentáře (0)     Verze pro tisk

ICReach: nástroj NSA k prohledávání metadat

26.8.2014

NSA disponuje nástrojem, jehož pomocí různé složky výkonné moci USA mohou infiltrovat a prohledávat přes 850 miliard komunikátů. Říkají mu ICReach.


Pomocí ICReach získává metadata komunikací občanů USA i cizinců zdržujících se na americké půdě na 23 zpravodajských a bezpečnostních agentur vč. FBI, CIA, DEA (Drug Enforcement Administration). Komunikáty zahrnují emaily, telefonáty, internetové chaty, geolokace aj. Dle analyzovaných dokumentů jsou hlavními přispěvateli této gigantické databáze právě FBI a DEA.

Odhalení existence ICReach jde ve stopách dřívějších zjištění o nejrůznějších nástrojích a metodách sběru velkých objemů dat o komunikacích občanů ze strany NSA. NSA už dříve připustila, že tato data sdílí s dalšími agenturami – jen nebyl znám způsob a šíře tohoto sdílení.

ICReach

ICReach byl navržen coby doposud největší nástroj na správu a sdílení záznamů sledovacích aktivit ve Spojených státech. Měl by být schopen zpracovat 2 – 5 miliard nových záznamů denně. Metadata nesou především kontextuální informace typu kdo, komu, kdy, odkud a identifikátory osob a jejich zařízení.

Pomocí ICReach lze např.:

  • sledovat pohyb jedinců;
  • mapovat jejich sociální sítě (tj. množiny lidí, se kterými jsou ve spojení vč. povahy vazeb mezi kontakty);
  • odhalit politickou příslušnost a angažovanost;
  • zjistit náboženské vyznání a
  • předpovědět možné budoucí chování.

Navzdory své velikosti a povaze ICReach neposkytuje ostatním agenturám ani všechna data, ani data nejvyšší důležitosti. NSA disponuje dalšími databázemi, které se pojí pouze s riziky terorismu a jsou přístupny jen přes úzký okruh vedení samotné NSA.

 

Zdroje: The Intercept, The Hacker News

Zdroj: https://firstlook.org/theintercept/article/2014/08/25/icreac…


Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 1/1

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)