ICReach: nástroj NSA k prohledávání metadat

Zdroj: SOOM.cz [ISSN 1804-7270]
Autor: SEO specialista a copywriter Daniel Beránek
Datum: 26.8.2014
Hodnocení/Hlasovalo: 1/1

NSA disponuje nástrojem, jehož pomocí různé složky výkonné moci USA mohou infiltrovat a prohledávat přes 850 miliard komunikátů. Říkají mu ICReach.

Pomocí ICReach získává metadata komunikací občanů USA i cizinců zdržujících se na americké půdě na 23 zpravodajských a bezpečnostních agentur vč. FBI, CIA, DEA (Drug Enforcement Administration). Komunikáty zahrnují emaily, telefonáty, internetové chaty, geolokace aj. Dle analyzovaných dokumentů jsou hlavními přispěvateli této gigantické databáze právě FBI a DEA.

Odhalení existence ICReach jde ve stopách dřívějších zjištění o nejrůznějších nástrojích a metodách sběru velkých objemů dat o komunikacích občanů ze strany NSA. NSA už dříve připustila, že tato data sdílí s dalšími agenturami – jen nebyl znám způsob a šíře tohoto sdílení.

ICReach

ICReach byl navržen coby doposud největší nástroj na správu a sdílení záznamů sledovacích aktivit ve Spojených státech. Měl by být schopen zpracovat 2 – 5 miliard nových záznamů denně. Metadata nesou především kontextuální informace typu kdo, komu, kdy, odkud a identifikátory osob a jejich zařízení.

Pomocí ICReach lze např.:

Navzdory své velikosti a povaze ICReach neposkytuje ostatním agenturám ani všechna data, ani data nejvyšší důležitosti. NSA disponuje dalšími databázemi, které se pojí pouze s riziky terorismu a jsou přístupny jen přes úzký okruh vedení samotné NSA.

 

Zdroje: The Intercept, The Hacker News