Zpět na seznam aktualit     Číst komentáře (0)     Verze pro tisk

Šifrovací algoritmus odolávající i kvantovým počítačům byl uvolněn pod GPL licencí

Autor: Batou   
14.1.2014

Společnost Security Innovation uvolnila NTRU - jeden z nejsilnějších šifrovacích systémů současnosti, směle konkurující monopolnímu RSA.


NTRU je systém založený (roku 96) na matematickém problému mříží. Jejich hlavní výhodou je relativně snadná implementace a přesto vysoká složitost jejich rozlomení. Problémy mříží díky své podstatě dávají stejné výsledky pro lámání klasickými algoritmy, jako pro ty využívající kvantové počítače a jejich složitost je tzv. NP-hard. Na nich byla šifra testována za pomocí Shorova algoritmu, založeného na faktorizaci velkých celých čísel a odolala. Více o mřížích lze nalézt třeba v této diplomové práci (nemusíte se registrovat, udělal jsem to za vás :) - práce ve formátu PDF. Zajímavá je především kapitola č. 5 - NTRU vs. RSA).

NTRU zahrnuje 3 algoritmy - NTRUEncrypt, NTRUSign, a PASSSign. Stojí na jiných základech než RSA či ECC, jejich devizou je také rychlost - třeba operace s klíči provádějí mnohem rychleji, než zmíněné „konkurenční algoritmy“. S postupným zvětšováním klíče roste také složitost rozluštění rychleji než u používaných algoritmů.

Podle tvůrců je aplikace NTRU výhodná od situací, kdy je zapotřebí hlavně rychlost, až po vysoce zabezpečené systémy. Platební systémy, bezpečný IM, zdravotnictví, doprava, prohlížeče, servery, VoIP, cloudová datacentra - tady i v mnoha dalších případech lze NTRU využívat. Pořád si však zachovává svojí „neprolomitelnost“ v situacích, kdy by RSA či ECC „padly“ v zanedbatelném čase.

Šifrovací systém NTRU je tedy nyní open source, existuje i verze v případě, že ho chcete využít pro komerční účely. Snad nám tedy tento vánoční dárek od společnosti Security Innovation dopomůže ke světlejším zítřkům. A snad se rozšíří rychleji než kvantové počítače za desítky milionů dolarů. Více informací také na webu společnosti SI.

Pro ty, kteří si myslí, že slušný člověk nemá co skrývat, doporučuji hlubší zamyšlení a shlédnutí např. vystoupení Mikka Hypponena na TEDu (české titulky).

Zdroj: https://github.com/NTRUOpenSourceProject/ntru-crypto


Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 1/9

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)