Zpět na seznam článků     Číst komentáře (4)     Verze pro tisk

Internetové adresy a DNS

Autor: Genua_   
18.5.2007

Kde se získává? Co to je? Proč to je?


Úvod

V dnešním článku si povíme o internetový adresách a DNS (Domain Name Service). Pro začátek si vysvětlíme, co to vůbec je.
Kažý počítač připojený k sítí na protokolu IP musí mít adresu, která ho rozlišuje od ostatních počítačů. Dále si musíme uvědomit, že za určitých podmínek nenajdeme více počítačů pod stejnou IP, samozřejmě jsou i výjimky (kavárny, školy, wi-fi). Dále nám tato individualita pomáhá k dorozumívání i s člověkem, který je na druhý straně Země.
Adresy jsou tedy poměrně dlouhé. Celkem je možné mít 4 290 000 000 jedinečných IP. IP se skládá ze 4 čísel, které mají 8 bitů, tj. 0 až 255:
11000000000000000000001001001111
Toto je IP zapsaná ve 32 bitech, což je:
192.0.2.79

Mnoho spammerů se snaží skrýt jejich IP tím, že mají místo normální IP desetimístné číslo. Ovšem i tehdy můžete spočítat jejich pravou IP složitějším výpočtem, podívejme se na IP 192.0.2.79:
adresa = 79 + (256 * 2) + (256^2 * 0) + (256^3 * 192)
Výsledkem je 3221226063, takže pokud uvidíte http://3221226063/, tak stačí pouze převést, ale na to už je mnoho utilit.
Adresa, která má 35 bitů začíná být stále menší a proto tedy RFC2460 vydala verzi 6 protokolu IP, jejichž adresy budou mít 128 bitů.

Udělování IP ve světě

IP uděluje 5 různých federací, které mají vlastní kontinent, či část kontinentu:
ARIN pro severní Ameriku
LACNIC pro jižní a severní Ameriku
RIPE pro Evropu
APNIC pro Asii
AFRNIC pro Afriku

Domain Name Service

Sami jistě už víte že weby na internetu nemají jako názvy čísla (IP), ale jednoduché názvy, např. www.Fonael.net. Je to jednoduše proto, že uživatelé by si velice těžce pamatovali IP. Ovšem problém nastává v komunikaci. Jednotlivé routery, prohlížeče a programy by velice těžce vedli komunikaci přes doménové jména (ne všichni mají jméno). Proto se tedy vymyslelo DNS.
DNS si tedy můžeme představit jako obrovská tabulka, kde se konvertujou názvy na IP a opačně.
Protože do této databáze potřebuje mít přístup miliony administrátorů. které tuto databázi neustále obnovují, tak se muselo vyřešit náhradní řešení. Tím je, že se celá síť rozdělila na zóny, kde každá zóna má vlastní DNS server, který náleží právě té zóně.
Nemusíme jít příliš do hloubky, ale podstatu již chápeme.
Pro příkald si představíme, že se chceme připojit na www.fonael.net z našeho počítače. Náš počítač tedy zkontaktuje DNS server našeho provideru, pokud ten žádanou adresu nebude znát, tak zkontaktuje DNS servery, které náleží nad ním (hierarchicky). Až se doví, jaká IP patří doménovému jménu, tak jednoduše pošle zpátky IP počítači. Ten se pak připojí na IP a vše je hotovo.
Je všem jasné, že není možné mít doma na stole papíry se všemi doménovými jmény, proto existuje služba WHOIS, která nám zjistí co nejvíce o doméně, nebo naopak o IP.
http://www.arin.net/whois/index.html pro zjištění, komu je přiřazeno určité doménové jméno.
http://www.netsol.com/cgi-bin/whois/whois pro zjištění komu je přiřazeno určité jméno první třídy (.com, .net nebo .org, atd.).

Líbil se Vám článek?
Budeme potěšeni, pokud vás zaujme také reklamní nabídka

Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 0/0

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)