Zpět na seznam článků     Číst komentáře (8)     Verze pro tisk

IP protokol

Autor: mr.Crow   
7.4.2007

IP protokol


ÚvodIP protokol umožňuje spojit jednotlivé lokální sítě do celosvětového Internetu (který je pojmenován práve podle InterNet Protokolu).
Jak vlastně funguje?

PrincipData jsou přepravována přes směrovače (routery), které samostatně řeší, ke kterému směrovači (nebo cílovému stroji) data poputují od něj dál.

Linkový protokol dopravuje datové rámce pouze mezi nejbližšími směrovači, IP protokol zajišťuje dopravu po celém internetu od odesílatele až po příjemce. (viz obrázek)

+----------+ +-----------+ +---------+
|odesílatel| |směrovač| |příjemce|
+----------+ +-----------+ +---------+

<-----------><------------><---------->
Linkový protokol
<-------------------------------------->
IP protokolOdesílatel vytvoří IP datagram s IP adresou příjemce a linkovým rámcem, který obsahuje adresu nejbližšího směrovače. Až IP datagram doputuje k směrovači, směrovač se podívá na IP adresu, zahodí starý linkový rámec (se svou adresou..)a podle IP adresy vybere na základě svých směrovacích tabulek (routing table) kam IP datagram pošle dál, v našem případě tedy k odesílateli. Vytvoří nový linkový rámec s adresou odesílatele. (K tomu všemu ještě sníží hodnotu TTL - time to live - aspoň o jedničku)

Jak IP datagram vypadá?IP datagram se skládá ze záhlaví a přenášených dat.
Záhlaví má zpravidla 20 bajtu (může být maximálně 60B, záleží na použití volitelných položkek).

Záhlaví IP datagramuodchytneme si jeden paket např v Etherealu (já odchytil jeden ICMP paket (odpověď na echo(ping) z www.seznam.cz)

http://disposed.xf.cz/aa.jpg

- Ta druhá část je ten linkový rámec, který zajišťova dopravu mezi posledním směrovačem a mým PC. Nás bude zajímat nejvíc ta třetí část paketu, IP protokol.

->na prvním řádku vidíme verzi IP protokolu - 4 (bude tam do té doby, než se přejde na jiný protokol, např. na chystaného nástupce 4. verze - IPv6. Verze 0 až 3 jsou buď rezervované nebo nepoužité. Verze 5 (IPv5) byla použita pro experimentální proudový protokol (stream protocol).

->na druhém řádku je délka záhlaví. Musí být násobkem čtyř, maximální délka záhlaví je 60B, povinné položky zabírají 20B.

->po délce záhlaví je položka TOS (typ služby), dnes spíš nazývána DS (Differentiated Services) - význam této položky vzrostl s požadavkem garance šíře pásma. Tyto požadavky přinesly hlavně aplikace požadující přenost audia / videa.

->Celková délka (total length) - IP datagramu, maximálně 65535 B

->flags - praporky příznaků

->TTL Time To Live - zamezuje nekonečnému toulání paketů internetem. Každý směrovač snižuje hodnotu TTL aspoň o jedničku, pokud dosáhne TTL nuly, paket se zahodí a odesílatel je o tomto stavu informován pomocí protokolu ICMP.

->Protokol vyšší vrstvy obsahuje číselnou identifikaci protokolu vyšší vrstvy, který používá IP datagram ke svému transportu. (jde o např. TCP, UDP, ICMP, IP over IP, IPX over IP...)

->Kontrolní součet IP - záhlaví (header checksum)

->IP - adresa odesílatele, příjemce

->Volitelné položky


Líbil se Vám článek?
Budeme potěšeni, pokud vás zaujme také reklamní nabídka

Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 0/0

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)