Zpět na seznam článků     Číst komentáře (11)     Verze pro tisk

Lockpicking Manual

Autor: Penge   
30.1.2007

Toto je manual prebraty z kluby.quick.cz


Předmluva a Úvod
-----------------
K napsání tohoto manuálu mě donutila skutečnost že v tuhle dobu není na českém internetu snad ani jeden dokument nebo návod který by se zabýval tím jak otevírát zámky(angl. Lock Picking), ačkoli jak zjištuji, začíná být v našem malém státečku poměrně dost lidí které toto téma zajímá. Já sám jsem amatér a samouk, a proto vím jak je těžké sehnat jakékoli dobré dokumenty. Naštěstí se mi podařilo po svých toulkách internetem leccos vyhrabat, takže to co mám nebo znám rád předám dál. Nic co zde budu psát nemám ze své hlavy, všechny moudra co tu budu na vás chrlit už řekl někdo jiný, takže je dost pravděpodobné že na ty samé věty narazíte i v jiných materiálech. V těchto dokumentech také budu používat anglické výrazy protože:
1: neznám českou zámečnickou hantýrku
2: nehodlám vytvářet české novotvary
3: se s těmito výrazy setkáte na internetu
Pro ty, kteří si do této chvíle mysleli že lockpicking je ten správnej zlodějskej způsob jak se dostat přes zamčené dveře sousedova bytu, mám špatnou zprávu. Není. Je mnoho rychlejších způsobů- vykopnout dveře, vzít páčidlo a vypáčit je nebo vytrhnout zámek. Lockpicking je technika jak otevřít zámky bez jejich poškození. Je to spíš něco jako luštění hlavolamů. Ale nebojte, stále je v tom dost romantiky. V některých evropských zemích existují dokonce Lockpickerské sportovní organizace (hlavně v Holandsku a Německu) které dokonce pořádají v této činnosti závody(zatím nevím o žádné české). Ještě bych rád dodal že naučit se otvírat zámky není až zas tak snadné, profesionálové schopni otevřít většinu zámků trénují aspoň několik let každý den.. Takže, abych dlouho nezdržoval, berte to jako zábavu udržte si klidnou hlavu a když vám to nepůjde dejte si chvilku pauzu... nejde přece o život...
(teda pokud právě nesedíte ve vězení, v cele smrti... ;-)


Nejnutnější nářadí
------------------
Než se pustíte do otvírání, bude potřeba si zhotovit aspoň základní sadu nářadí. Dá se sice objednat spousta věcí přes internet, ale to bych vám ze začátku nedoporučoval. Pravděpodobně totiž při svých prvních pokusech nářadí postupně zlikvidujete a pak by vám bylo líto těch vyhozenejch dolarů.
Na internetu jsou sice čast návody jak otevřít zámek zavíracím špendlíkem nebo kancelářskou svorkou, na to ale rychle zapomeňte. I profesionál by měl problémy to s tím otevřít a tím pádem je to pro začátečníka nevhodné.
My začneme tím že si uděláme procházku po městě. Opravdu, tam totiž najdeme dobrý materiál k výrobě našeho prvního Lockpick Setu. Stačí trochu se koukat pod nohy a prvděpodobně za chvilku narazíte na ulici na malé kovové pásky. Bývají většinou podél obrubníků. Jsou asi 3mm široké a dlouhé od 5 do 20 centimtrů. To jsou ulámané štětiny kartáčů z metacích vozů. Najděte si tak 3-4 hezké kousky (ty prožrané rzí neberte a ty co maj míň jak 6cm taky ne. Lidi se na vás sice budou koukat jako na šílence, že sbíráte kousky kovu na ulici a cpete je do kapsy, ale to nevadí.(ja je sbírám většinou když se v noci vracím z hospody ;-) Tak teď vezměte jeden pásek a ohněte ho ve svěráku do tvaru pímene "L".Jako je na obrázku.(já tam mám ještě rukojeť stočenou do vrtule, ale to není nutné) Nesnažte se v ohybu dělat moc ostrý roh protože tahle ocel má tendenci se lámat.Naštěstí čas od času nejakej kousek vydrží.:-)
Potom ho zkraťte na potřebnou velikost a zbruste pilníkem konce aby nebyly moc ostré.
Tak to je váš první "Tension Wrench"
Teď si vezměte další plátek a jeho konec zbruste podobně jako je na obrázku.Není potřeba dodržovat úplně přesně rozměry. Pak zase jemně celý váš výrobek obruste, aby v zámku neváznul.Ještě si můžete na jeho opačném konci udělat rukojeť třeba z trubičky. Tohle bude neco jako "Half-ball".
Tak tohle vám pro začátek úpně stačí.

Zkušební zámek
---------------
Teď budem potřebovat starou FABku. Na 99% nějakou najdete doma ve sklepě. Vezměte ji i s klíčem a nejdřív zkuste jestli se dá snadno otáčet a jestli nějak "nedrhne". Pak se taky podívejte na tvar klíčové dírky. Pro začátek je nejlepší si vybrat takovou která má co nejširší a né moc klikatý otvor. Zkuste jestli se tam dá vaš "half ball" bez větších problémů strčit a vytáhnout. Pokud máte doma víc starých vložek vezměte si je k ruce všechny a dobře si je prohlédněte. Hlavně jak se liší jejich klíčové dírky co do tloušťky a zakřivení. Čím uzší a klikatější tím obtížnejší na otevření.

Cylindrické zámky (FAB) a jejich princip
-----------------------------------------
(na internetu se setkáte s anglickým výrazem "pin tumbler lock" nebo "Cylinder Lock")
Tyto zámky mají několik základních částí.
1)tělo zámku(angl. Shell nebo Hull)
2)otáčivý střed(angl. Plug nebo Cylinder)
3)klíčovou dírku(angl. keyway)
4)5 párů pinů (většinou 5)
(POZNÁMKA: američané mají oproti ČR zámky obráceně vzhůru nohama)

Principem otevíraní FABek je ten, že se pokušíte otáčet středem(s "tension wrench") jako když odemykáte a zároveň se snažíte dostat všechny piny do polohy jako když je v zámku klíč, tedy do polohy kdymezera mezery mezi horními a dolními piny jsou na stejné úrovni (shear line) a kdy jde středem otáčet.
Podle tohohle krkolomného vyjádření to asi nepochopíte nejlepší bude když si prohlédnete nějaký obrázek průřezu zámku.
Tím že stále vyvíjíte tlak na střed, se při správném zmáčknutí spodní pin zadrhne přesně na hranici.

Ještě než se vrhnete na první techniku, musím vám říct nekolik, ale zato těch nejdůležitějších rad:

1) MALOU A JEŠTĚ MENŠÍ SILOU!!!!!
teď mluvím o otáčení středem. Stačí uplně minimální síla na otáčení přibližně tak jako když otáčíte klíčem(zkuste si to). Když budete tlačit moc nepovede se vám to!!! - tohle je (údajně) nejčastější začátečnická chyba. I já jsem to ze začátku dělal špatně.

2) VŽDY OD ZADU
Piny vždy zamačkávejte od zadu dopředu. Obráceně to možná taky taky jde, ale mě se to nikdy nepovedlo. Když začnete od předu tak se vám piny nebudou chtít zaseknout ve správné poloze.

3) PÁR ZVLÁŠTNOSTÍ
často se stává že se vám střed po zamáčknutí všech pinů otočí přibližně jen o pár stupňů(3-5) a pak se zasekne, stačí když hodně lehce povolíte tlak zatlačíta na zadní stranu zámku. Doslova do ní píchněte. To pomůže.
Také se stává že se po otočením středu o 180 stupňů sřed zasekne. To nic to jen trochu povylezly spodní piny.Stačí je akorát všechny naráz zmáčknout a můžete středem otočit.


Technika "Raking"
------------------
Raking je asi úplně nejjednodušší technika a často bývá také nejrychlejší. Protože je tak oblíbená existuje pro ní asi nejvíce druhů nářadí. Používají se nejčastěji tato:
1)Snake - tvar koncovky je taková vlnovka
2)Ball - konec má tvar kruhu
3)Half Ball - tvar půlkruhu
4)Diamond - nakoso postavený čtverec
a spousta dalších. Tvary se liší podle výrobce.

Do klíčové dírky vložíme náš "tension wrench" buď do dolní části dírky nebo do horní, zkrátka tak aby nám moc nepřekážel.Teď zasuňte váš "Half-Ball" až uplně nadoraz a zmáčkněte všechny piny naráz. Začněte otáčet "tension wrenchem" jako kdyby jste chtěli odemykat. Teď ryhle vytáhněte váš half-ball tak že přejedete přes všechny piny.
Pořád to opakujte, postupně ucítíte že vám některé piny jakoby zatuhly. To je správně. Pokačujte pořád dokola dokud se zámek neotevře. Občas je dobré (pokud se nedaří) chvilku toho nechat a třeba protočit zámek normálně klíčem.

Líbil se Vám článek?
Budeme potěšeni, pokud vás zaujme také reklamní nabídka

Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 2.71/28

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)