Zpět na seznam článků     Číst komentáře (18)     Verze pro tisk

Robert Trappan Morris

Autor: |/V/=|/V|7`/   
31.12.2007

Experiment, který se vymknul z rukou.99 řádků kódu napadlo tisíce počítačů a způsobilo jejich pád...


Jméno: Robert Tappan Morris

Přezdívka: RTM

Pohlaví: Muž

Rasa: Běloch

Rok narození: 1965

Zaměstnání: Programátor

Národnost: Spojené Státy

Souhrn: Autor obrovského internetového červa. Jeho červ sundal přes 6,000 systémů.The worm

V roce 1988 tehdy třiadvacetiletý student Robert Morris, který byl zřejmě talentovaný po tatínkovi, který pracoval pro NSA se snažil napsat program, který by se uměl sám šířit internetem a kopírovat se na hostitelské počítače. Bohužel se mu to povedlo...

Morris už měl svůj kód dokončený, zbývalo ho jen otestovat. Kdyby tehdy věděl, jaké chyby se v kódu dopustil, nemuselo se tehdy nic stát...
Jakmile byl červ spuštěn, začal se nekontrolovaně šírit internetem. To ještě nebylo tak zdrcující, ovšem díky zmiňované chybě Robertův červ nezaútočil na napadený počítač pouze jednou, ale napadal ho opakovaně do té doby, dokud ho zcela nevyřadil z provozu. Výsledkem byla katastrofa, která postihla velkou část tehdejšího internetu. Na 6000 systémů bylo vyřazeno!

Napadené počítače byly vyřazeny z provozu velmi rychle. Majitelům napadeného stroje nezbývalo nic jiného, než odpojit počítač ze sítě, provést restart a nějak ho uvést do provozu.

Následné škody, které Morrisův červ napáchal, byly vyčísleny na několik milionů korun. Morris byl zadržen a předveden k soudu. Jelikož zkáza, kterou způsobyl byla z velké části omyl, dostal jen podmínku, pokutu 200 000 Kč a něco kolem 400 hodin veřejně prospěšných prací.

Robert se ze svého činnu poučil, dnes je docentem na prestižní MIT (Massachussest Institute of Technology), a stále se věnuje počítačovým sítím.
I když ne oblasti bezpečnosti...

Líbil se Vám článek?
Budeme potěšeni, pokud vás zaujme také reklamní nabídka

Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 0/0

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)