Zpět na seznam článků     Číst komentáře (19)     Verze pro tisk

Umění klamu

Autor: .cCuMiNn.   
8.1.2006

Tato kniha, v níž sám Kevin Mitnick popisuje metody používané sociology, by rozhodně neměla chybět ve vaší knihovničce.


Kevin Mitnick

Každý žije svůj vlastní život. Někdo věnuje svůj volný čas sportu, jiný zábavě. Někdo pojídá chipsy, jiný čokoládu. Jedno však máme společné. Všichni vytváříme odpad, kterým chtě nechtě plníme odpadkové koše ve svých domácnostech. Protože však nádoby na odpadky nejsou bezedné, nezbývá nám, než je jednou za čas vynést do kontejneru, odkud je pracovníci technických služeb odvezou do spalovny. Určitě se vám také někdy stalo, že jste se u kontejnerů na komunální odpad potkali s člověkem, který se s hůlkou v ruce pohrabává obsahem kontejneru a hledá něco zajímavého. Bydlíte-li blízko budov, v nich jsou kanceláře a obchodní sídla firem, mohlo by se vám stát, že byste kromě různých postav bez domova potkali v těchto špinavých a páchnoucích místech i jej.

Jeho středně vysoká, štíhlá postava by se hrbila v záři měsíce nad hromádkou pomačkaných papírů. Delší kaštanové vlasy by zakrývaly výhled jeho velkým, tmavě hnědým očím, které by se s dychtivostí snažily nalézt mezi bezcennými odpadky nějakou stopu. Viděli byste, jak se zájmem skládá mozaiky z roztrhaných archů a jak jeho hbité ruce zaloví sem tam v kapsách dlouhého tmavého kabátu s kapucí, aby něco zapsaly do poznámkového bločku, který se v něm skrývá.

Narazit na něj v těchto místech, určitě byste se lekli. Kdybyste ho však chvíli pozorovali, připadal by vám směšný. "Mladík", řekli byste si. Vypadá tak na 20let a nebýt tak špinavý, jistě by to byl hoch k pokukání. Co tu dělá? Nemá snad domov? Ale ano, má. Dokonce jen pár bloků odtud. Je to Kevin Mitnick, který sem přišel, stejně jako každý den v tomto týdnu, na lov informací. Říká tomu trashing. Je to jedna z věcí, která patří mezi jeho koníčky. Hledá zde na dokumentech vyhozených z kanceláří jakékoliv důvěrné informace, které neprošly skartovačkou. Divili byste se, na jaké informace zde nejednou narazí. Seznamy se jmény zaměstnanců, telefonní čísla a funkce osob. Občas dokonce nějaké to rodné číslo, či číslo zdravotního pojištění. Asi vás napadne otázka: "Proč? Proč to dělá? Co z toho má?"

Kevin je sociotechnik. Mezi jeho koníčky patří výpočetní technika a jednání s lidmi. Vyžívá se v dlouhých telefonních hovorech, v nichž se vydává za někoho jiného. Někoho, jehož jméno objevil napsané na formulářích mezi odpadky. Snaží se tak z člověka na druhém konci drátu vylákat další důvěrné informace, které by mu pomohli v jeho cestě k cíli. Není tak pro něj problém vylákat z lidí přístupová hesla do počítačové sítě nebo dokonce čísla kreditních karet jakékoliv osoby na kterou jen pomyslí. Někdy si dokonce oblékne krásný drahý oblek, uváže si kravatu a s kufříkem v ruce vyrazí přímo do vytypované firmy. Na vrátnici předloží falešný průkaz, který si předem vytvořil. Jakmile se jednou ocitne v budově firmy, nic již před ním neudrží informace v bezpečí. Z kufříku vytáhne notebook a připojí jej do zásuvky s ethernetem. Stáhne si soubor s hesly a nahraje na server program, který mu později umožní připojit se do počítačové sítě firmy zvenčí. S pěkným rozloučením pak opustí budovu.

Kevin je velice charismatický, inteligentní a vzdělaný člověk, který přesně ví, co chce. Jeho talent v jednání s lidmi by mu mohl závidět každý psycholog. Vždyť se mu vždy podaří dostat lidi přesně tam, kde je chce mít, přičemž nikdy neztrácí hlavu. Každou akci si dopředu bezchybně naplánuje a bez mrknutí oka i chladně provede. Miluje tu atmosféru, která mu vhání adrenalin do žil. Je v tom prostě dobrý. Někteří dokonce tvrdí, že je největší hacker všech dob.

O knize

Pokud vás zaujali předchozí odstavce, pak byste si určitě neměli nechat ujít knihu Umění klamu, ve které své skutky popsal sám Kevin Mitnick. Kniha je jakousi učebnicí sociálního inženýrství. Je plná praktických příkladů, na nichž autor ukazuje slabiny lidí a jejich zranitelnosti. Na druhou stranu nám touto knihou dává do ruky klíč k porozumění sociologům a jimi používaným praktikám. Naučíte se základní principy odhalení podvodu tak, abyste byli schopni jej rozeznat a ubránit se mu.

Nakladatelství: Helion
Rok vydání: 2003
Počet stran: 348
Cena: 299,- Kč


.cCuMiNn.

Líbil se Vám článek?
Budeme potěšeni, pokud vás zaujme také reklamní nabídka

Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 1.67/6

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)