Zpět na seznam článků     Číst komentáře (3)     Verze pro tisk

Shell Replacementy ve windows

Autor: Skylar   
24.5.2005

Uprava vzhledu a fukčnosti to není jenom winblinds a stylexp...


Nebudu zde psát o shitkách typu winblinds nebo stylexp, protoze tento software pouze překresluje standartni explorer.exe, který je stále spuštěn. Programy zde popsané ho vypnou a nahradí samy sebou.

1. Litestep - Mezi veřejností známý a používaný shell. Naprosto celý se konfiguruje pres .rc soubory, NIC v něm není napevno. I např popup menu na plose se řeší .rc scriptem (onclick na plochu, vytvoření panelu s jednotlivymi nabidkami, vykresleni ikon atd.). Člověk si u toho musí tak 2 hod posedět a vše doladit do naprostých detailů, jinak to nemá smysl. Samotne jadro Litestepu ale doporucuji nestahovat, sahněte raději po nejake instalačce. K Litestepu lze najít stovky skinů a pluginů, např. kontrolu mailu, system monitoring, ovladani winampu apod. Někde se píše, že Litestep napodobuje AfterStep z linuxu, imho je to blbost. Litestep nemá konkrétní tvář, může vypadat opravdu jakkoli. Existují theme napodobující např. vzhled KDE apod. Vzhledem k tomu, že všechny oficialní stránky jsou nefunkční, je dobré se poohlédnout po instalátorech na různých download serverech. Open-Source.

2. BlackBox - Ne příliš známá maličká utilitka, ale s velmi velkým množstvým pluginů i skinů. Téměř dokonale emuluje vzhled fluxboxu a jeho klonu z *nixu, a s pluginem bbLeanSkin je efekt opravdu dokonalý. Zabírá minimum paměti a je kompatibilní s většinou skinů pro jeho linuxové bratry. Vychází ve 3 edicích: xoblite, bb4win a bblean. Jsou si hodně podobné, ale pro začátek doporučuji bblean. Blackbox se nastavuje taktéž přes .rc soubory, ale je jich podstatně méně a nejsou zapracovávány do themes jak je tomu u litestepu. Mě se blackbox jeví jako nejlepší alternativa pod win. Open-Source.

3.Aston shell - Komeční software, zadarmo ho můžete používat 30 dnů, ale do té doby ho stejně odinstalujete :! Používal jsem ho jako první, ale po té co jsem našel bblean na něj nerad vzpomínám. Každopádně dobrá volba pro naprosté začátečníky, protože pro všechna nastavení něm jsou integrována grafická hejblátka. IMHO všeho co je zde za peníze můžete dosáhnout s jiným produktem. Homepage


Líbil se Vám článek?
Budeme potěšeni, pokud vás zaujme také reklamní nabídka

Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 2.14/7

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)