Zpět na seznam článků     Číst komentáře (0)     Verze pro tisk

Pascal pro začátečníky 2 - Proměnné

Autor: Kub@z   
13.4.2004

Co je to vlastně proměnná? Je to informace uložená v paměti počítače, se kterou můžeme dále pracovat. Z důvodu rozlišení způsobu práce s proměnnými existují...


Co je to vlastně proměnná? Je to informace uložená v paměti počítače, se kterou můžeme dále pracovat. Z důvodu rozlišení způsobu práce s proměnnými existují "datové typy". Zjednodušeně - když budete mít dvě čísla, a napíšete výraz třeba 1 + 2, tak budete chtít, aby vám vyšlo 3. Ale když budete mít dva textové řetězce a napíšete výraz '1' + '2' tak dostanete "12" a právě také z tohoto důvodu se typy proměnných rozlišují. Všechna jména, co v Pascalu používáte a která nejsou součástí překladače, musíte nějak deklarovat. Deklarace proměnných se provádí příkazem "var jméno:typ". Nejlépe to pochopíte z příkladu:

var text: string;
begin
text := 'Ahoj lidi'; (* přiřazujeme hodnotu *)
write(text);
end.

Zde se nám objevila podivná věc ":=". To slouží k přiřazení hodnoty do proměnné. Pak se nám tady objevil "string". Je to jeden z datových typů - textový. Text se vždy uzavírá do apostrofů! Přiřazení hodnoty znamená, že se obsah proměnné přepíše zadanou hodnotou. Tzn.:

var text: string;
begin
text := 'Ahoj lidi';
text := 'Co děláte?';
write(text);
end.

Vypíše pouze text: Co děláte? Se všemi proměnnými stejného typu se pracuje stejně. Tzn. že třeba Integer a Byte (popíšu později) se od sebe liší jen rozsahem (tzn. i tím, kolik místa zabírají v paměti), ale operace s nimi jsou stejné. Ale třeba těžko by se vypočítalo toto:

'Ahoj'*3+2*('Lidi'+1)

To je jednoduše řečeno úplná hovadina. Jen ještě jedna poznámka - pokud chcete číslo zapsat šestnáctkově, použijete znak dolaru (např. $2BA3).
Kub@z

Líbil se Vám článek?
Budeme potěšeni, pokud vás zaujme také reklamní nabídka

Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 2/10

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)