Zpět na seznam článků     Číst komentáře (5)     Verze pro tisk

Jak nainstalovat Windows 7 na SSD, pokud se vyskytnou problémy

Autor: siki   
2.11.2015

Při instalaci Windows 7 na SSD se stává, že instalace Windows nenajde SSD disk, popřípadě najde, ale v průběhu kopírování instalace zamrzne. Co s tím? Návodů je na internetu mnoho, projevů špatné instalace ještě víc. Proto jsem se rozhodl řešení ve stručnosti popsat a přidat i pár svých poznatků.


Instalace WindowsJe potřeba fyzicky dostat/vyměnit HDD za SSD. PC/notebooky/netbooky se od sebe velmi liší. Kdo by měl problém, doporučuji Youtube. U PC je vždy lepší připojit SSD na SATA_0.

Teoreticky se zde můžete střetnout s problémem neviditelnosti SSD disku v BIOSu. Ač to není příliš časté, může se skutečně stát, že BIOS nový SSD skutečně nevidí. V takovém případě doporučuji zkontrolovat kompatibilitu SATA I,II,III.

Nejprve by se měl SSD aktualizovat na nejnovější firmware. Chápu, že když se kupuje nový SSD disk, tak se předpokládá, že ve skladě trčel maximálně dva měsíce, a za tu dobu se nepředpokládá, že by nebyl kompatibilní s nynější technikou. Doporučuji proto také aktualizovat BIOS.

Jako nejjednodušší řešení mnoha problémů při instalaci se jeví přepnout v BIOSu řadič na mód AHCI. Pro zvídavé přidávám pár odkazů:
http://www.cnews.cz/proc-chtit-ahci-ncq-u-pevnych-disku-i-ssd?page=0%2C3
https://cs.wikipedia.org/wiki/Na%C5%A1e_nyn%C4%9Bj%C5%A1%C3%AD_krize

Co ale dělat, když v BIOSu není možnost přepnutí řadiče na mód AHCI, což se stává hlavně u starších a menších netbooků, kde jsou možnosti nastavení v BIOSu velmi chudé? V takovém případě se často střetneme s následujícím scénářem:

Spustíme boot Windows7 z USB. Hrdinně instalujeme, odklikáváme instalaci, až se dostaneme k formátování SSD, ale při formátování zatuhne PC. Tož co. Zkusíme znova nabootovat, rozdělíme partyšny a radši formátování necháme být. Spustí se nám kopírování, ale to při 0% zatuhne. To už nám vyraší první větší kapka potu.

Pokud nemůžete přepnout řadič na mód AHCI a nemůžete se přelnout přes instalaci, je tu jedno menší řešení. Samozřejmě řešení existuje více, ale pro začátek si popíšeme to, které prakticky funguje. Zkušenější lidi ví, že instalace Windows má více fází, a právě této zkutečnosti využijeme.

1)SSD disk dáme do jiného PC/NOTEBOOKU (kde funguje AHCI), projedeme průvodce, SSD zformátujeme, rozdělíme partyšny, spustí se nám kopírování Windows, následně aktualizace, a dále doplňky. Po tomto zkopírování vyžaduje instalace restart (tabulka odpočítávání cca 15s do restartu).

V této době máme už potřebnou instalaci na SSD disku. Proto vypneme PC/NOTEBOOK a dáme SSD do zařízení, ve kterém ho chceme trvale mít (instalačka USB je už zbytečná).

2)Spustíme zařízení a necháme doinstalovat Windows. V určité konečné fázi instalace, než nastartuje Windows, nám vyskočí ještě "modrá smrt" s chybou 0x000000a5, což znamená chybu se spuštěním Windows.

Tato chyba se dá ale poměrně snadno vyřešit příkazy: Bootrec.exe /fixmbr a následně Bootrec.exe /fixboot. Můžete použít jeden z těchto návodů:
http://www.praotec.com/poznamky-k-instalaci-win-7-oprava-bootovani/
http://www.sezob.cz/navody/win7_oprava_mbr.html

Budu rád, pokud tento návod někomu pomůže a pokud se podělíte i o další své zkušenosti.


Líbil se Vám článek?
Budeme potěšeni, pokud vás zaujme také reklamní nabídka

Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 3.76/25

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)