Zpět na seznam článků     Číst komentáře (6)     Verze pro tisk

Biometrické systémy, část 2.

Autor: kitamgelf_   
7.2.2008

Pokračování článku o biometrických systémech.


V posledním článku jsem zmiňoval snímače otisku prstů a proto bych je zde chtěl podrobněji popsat.

Optické snímače otisků

Tento druh snímačů je nerozšířenější a také nejstarší, nejspíš že poskytují kvalitní obraz, ale zase nabývají větších rozměrů. Fungují na základě rozptylu a oadrazu světla v bodech, kde se stýkají papilární linie přiloženého prstu se snímací plochou. Přiložený prst je nejprve lasrem osvícen, světlo se odrazí a dopadá na CCD detektor. Následovně je zpracován a digitalizován a následně zpracován algoritmem pro rozpoznání prstu.

Identix BioTouch 200 USB

Zařízení Identix BioTouch 200 USB je ukázka optického snímače.
Používá se k zabezpečení osobního počítače před neoprávněným přístupem. Na googlu jsem našel poměrně hodně fotek, stačí pouze zadat název zařízení.
K zařízení je dodávaný také software: BioLogon, který slouží k ukládání a správě šablon stajně jako k nastavení bezpečnostního stupně. Systém dokáže rozpoznat otisk prstu i při jiném natočení prstu.

Kapacitní snímače

Tyto snímače měří odpor na ploše dotyku. Jejich výhoda je např. (poměrně k jiným snímačů) jejich nízká cena, ale také i malá velikost. Silikonový plátek snímacího zařízení funguje jako jedna deska kondenzátoru a přiložený prst jako druhá. Vyvýšené linie na povrchu prstu jsou více přilehlé než prostory mezi nimi, mají tak vyšší kapacitní odpor.

Kapacitní snímač V-Smart

Tothle zařízení bylo vyrobeno od firmy Bioscrypt kombinuje biometrickou techniku otisku prstu s bezkontaktní čtečkou čipových karet. V-Smart se dá umkístit třeba i na stěnu, jeliož je malých rozměrů a vyniká i dobrým designem. V-Smart potřebuje ke své funkci externí zdroj energie: tento model pracuje při stejnosměrném napětí v rozmezí 8 až 12 V o proudu 0,2 A až 0,8 A.
Udávaná hodnota ERR je 0,1 % což je celkem solidní. Doba zápisu nové šablony trvá maximálně 5 sekund, verifikace trvá méně než 2 vteřiny.

Ultrazvukové snímače

Tento druh snímaču je méně používán, jejich nevýhoda je, že mají poměrně vůči víše zmiňovaným snímačům větší rozměry. Fungují na principu ultrazvukových vln. Snímací zařízení "vysílá" zvukové vlny a díky následnému měření odporu kůže vznikne obraz papilárních linií na snímaném prstu. Ale jejich výhoda, která stají za zmínění je to, že jsou odolné vůči potu ašpíně.

UltraTouch

Společnost UltraScan vlastní patent na technologii ultrazvukového snímání otisků prstů. Zařízení UltraTouch má tyto rozměry: 18cm x 10cm x 9cm, snímací plocha má velikost : 19mm x 19mm.
Snímání může probíhat v rozlišení 250 dpi až v 500 dpi (Tato hloubka rozlišení by měla být použita při registraci).

Líbil se Vám článek?
Budeme potěšeni, pokud vás zaujme také reklamní nabídka

Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 0/0

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)