Zpět na seznam aktualit     Číst komentáře (2)     Verze pro tisk

Europol vymaže Islámský stát

1.7.2015

Haag, 1. července 2015 – Europol spustil novou jednotku European Union Internet Referral Unit (EU IRU), jejímž úkolem je boj proti propagandě jakéhokoliv násilného radikalismu. První operační úkol zní: vymazat Islámský stát ze sociálních sítí.


Europol úzce spolupracuje s členskými státu EU a Evropskou komisí na vybudování kapacit eliminujících teroristickou a extrémistickou propagandu. Za tímto účelem jsme také navázali partnerství s vlastníky sociálních sítí a jinými soukromými subjekty. Našim společným cílem je účinná reakce na známky jakékoliv online propagandy ohrožující bezpečnost a svobodu, říká ředitel Europolu Rob Wainwright. Spolupráce je velmi účinná… S poskytovateli sociálních médií spolupracujeme od roku 2013, doplňuje zástupce ředitele Europolu a bývalý český policejní prezident Oldřich Martinů.

Prvním operačním úkolem bude identifikace a likvidace účtů na sociálních sítích šířích propagandu teroristické organizace Islámský stát. Jen na Twitteru je jich dle odhadu cca 50 tisíc denně produkujících přibližně 100 tisíc zpráv. Po vyhledání a identifikaci účtu coby problémového by EU IRU měla docílit jeho vymazání do dvou hodin.

Europol sleduje na 6 tisíc osob z členských států EU, které podezírá z toho, že např. bojovali na straně Islámského státu – u čtvrtiny z podezřelých je informace potvrzena. Jde o různé spící agenty, snažící se maskovat vzájemnou komunikaci a připravujících na aktivní zásahy ve jménu islamistické ideologie. V týmu 15 lidí EU IRU pracují i dva Češi.

Zdroje: Europol, ČT

Zdroj: https://www.europol.europa.eu/content/europol%E2%80%99s-inte…


Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 2/1

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)