Zpět na seznam aktualit     Číst komentáře (0)     Verze pro tisk

77. brigáda facebookových válečníků

3.2.2015

Britská armáda sestavuje novou brigádu, přezdívanou Facebook Warriors. Jejím úkolem bude šíření informací, dezinformací i propagandy prostřednictvím sociálních sítí se zacílením dopadu na nepřátelských územích.


Facebook Warriors by měli vést komplexní informační a subverzní akce. Rekrutují na 1500 specialistů, kteří budou užívat zbraní nikoliv smrtelných. Slovy armádního mluvčí: 77. brigáda je sestavována coby jednotka dispozice a dalšího rozvoje schopností, které jsou nezbytné při vypořádávání se s výzvami novodobých konfliktů a válečného úsilí. Je si plně vědoma toho, že jednání druhých na bojišti může být ovlivněno způsoby, které nejsou nezbytně násilné.

Mezi jejich zbraně budou patřit
  • kampaně na Twitteru a Facebooku;
  • šíření dezinformací či naopak odhalování pravdy ve válečných územích;
  • incidenty s falešným vztyčováním vlajky – tedy oklámání adresátů, co se původce operací týče;
  • špionážní činnost.

77. brigáda také ovlivní fungování armády coby celku. Náčelník generálního štábu sir Nicholas Carter věří, že: Tato jednotka disponuje více než obyčejnými schopnostmi. Je to organizace, která se stane mozkem dalších armádních aktivit. Pomůže britským vojákům bojovat v informačním věku.

Brigáda byla pojmenována sedmasedmdesátou na památku 77. indické pěší brigády, která sama využívala neortodoxní způsoby boje proti Japoncům v Barmě v 2. světové válce. Kritika projektu se domnívá, že současná 77. brigáda je stejně finančně nákladným rozptýlením s minimálními dopady jako tehdejší 77. indická pěší brigáda. Ta utrpěla obrovské ztráty, z nichž třetinu měly na svědomí jen nemoci, zranění a vyčerpání způsobené snahami proniknout hluboko do džungle.

Zdroje: The Financial Times, The Guardian

Zdroj: http://www.ft.com/intl/cms/s/0/537c7436-a892-11e4-ad01-00144…


Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 3/2

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)