16.11.2014 |
Williams byl sám vycvičen k vyhodnocování testu na polygrafu a jak sám říká, pravdou je, že polygraf není detektorem lží.
A v rámci smysluplně vystavěného prodejního videa pokračuje: Lidé, kteří říkají pravdu, jsou často označeni za lháře. A lháři naopak bez problémů procházejí.
Ve zkratce – polygraf již od vzniku provází kontroverze, je považován za notoricky nespolehlivý a nebývá připouštěn coby důkaz.
Proč je tedy Williams popotahován kvůli prodeji tréninku na něco, co nemá povahu obcházení zákona? Odpověď je prostá: ať už je polygraf připouštěn coby důkaz nebo ne u soudu, je často využíván při personální managementu ve státních službách a samozřejmě zpravodajských agenturách všech roztodivných zkratek. Byznys model je tedy prostý: nabídnout uchazečům o perspektivní místa způsob, jak toho místa dosáhnout za sumu nepoměrnou vůči navýšení platu v případě úspěchu.
A právě na tom se vyšetřovatelé snaží postavit kauzu. Dle obvinění bylo cílem Williamsovy činnosti podvést Spojené státy a pomoci Williamsovým zákazníkům získat a udržet 1) pracovní pozice federálních zaměstnanců, na které se nekvalifikují a 2) platy související s těmito pozicemi – a to zfalšovanými a podvodnými prohlášeními a výpověďmi. Dalším cílem této činnosti bylo obohacení Williamse tím, že pomáhal svým zákazníkům (mj. uchazečům o federální pozice, zájemcům o bezpečnostní prověrku a osobám podrobovaným federálnímu vyšetřování) v oklamávání federální vlády.
Případ je rozporuplný hned v několika směrech, místo komentáře nechme ještě jednou promluvit obviněného (tentokrát ze záznamu hovoru s agentem provokatérem): Neprožil jsem toho tolik, nevy**bával s vládou Spojených států tak dlouho a nevěnoval se téhle kontroverzní činnosti bez jakéhokoliv problému díky tomu, že bych byl stupidní blbec.
Zdroje: ArsTechnica.com, Polygraph.com, Williamsovo obvinění (PDF)