Zpět na seznam aktualit     Číst komentáře (0)     Verze pro tisk

První online vražda bude spáchána do konce roku 2014

8.10.2014

Jako pravděpodobné vyhodnotil Europol riziko vraždy spáchané síťovým útokem na zařízení uchovávající život a zdraví. Je to jeden ze závěrů jeho nejnovější studie zabývající se internetovými hrozbami organizovaného zločinu.


Studie zkoumala rizika nejen internetu věcí (tedy typicky spotřební elektroniky), ale i internetu všeho, který zahrnuje veškerá zařízení dosažitelná datovými toky – včetně zdravotnických pomůcek. Na základě analýzy rizik kyberkriminality došla k závěru, že dojde k vzestupu zranění a pravděpodobně i smrtí způsobených síťovými útoky vůči kritickým zařízením. Studie přitom vycházela především z materiálu americké bezpečnostní firmy IID, která doslova předpokládá, že k smrti způsobené hacknutím zařízení připojeného k internetu dojde poprvé ke konci roku 2014.

Zpráva informuje: Příchod internetu všeho je nevyhnutelný. Musíme se připravit na to, že rostoucí počet zařízení bude vyráběn jako „zařízení chytrá“ a tudíž zasíťovaná. Bohužel stejně tak lze očekávat, že mnoho z těchto zařízení bude zranitelných síťovým útokem zločinců. A pokračuje: Internet všeho se stane zcela novým vektorem útoku, kterého budou chtít kriminální živly zneužít.

Za nejrizikovější jsou považovány zranitelnosti lékařských pomůcek, jako jsou kardiostimulátory, implantované inzulínové pumpy a defibrilátory. Téma již zpracovávají filmové thrillery, ale také paranoia mocných – bývalý americký vicepresident Dick Cheney nechal odstranit bezdrátové funkcionality svého defibrilátoru právě ze strachu z případného útoku na svou osobu.

Naopak od černého trhu se očekává poptávka po zranitelnostech těchto zařízení, které se mohou stát předmětem příštího vydírání a nekalého zisku.

Zdroje: The Stack, Europol: The Internet Organised Crime Threat Assessment 2014 (PDF)

Zdroj: https://www.europol.europa.eu/content/organised-crime-groups…


Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 1.25/4

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)