8.10.2014 |
Studie zkoumala rizika nejen internetu věcí (tedy typicky spotřební elektroniky), ale i internetu všeho, který zahrnuje veškerá zařízení dosažitelná datovými toky – včetně zdravotnických pomůcek. Na základě analýzy rizik kyberkriminality došla k závěru, že dojde k vzestupu zranění a pravděpodobně i smrtí způsobených síťovými útoky vůči kritickým zařízením. Studie přitom vycházela především z materiálu americké bezpečnostní firmy IID, která doslova předpokládá, že k smrti způsobené hacknutím zařízení připojeného k internetu dojde poprvé ke konci roku 2014.
Zpráva informuje: Příchod internetu všeho je nevyhnutelný. Musíme se připravit na to, že rostoucí počet zařízení bude vyráběn jako „zařízení chytrá“ a tudíž zasíťovaná. Bohužel stejně tak lze očekávat, že mnoho z těchto zařízení bude zranitelných síťovým útokem zločinců.
A pokračuje: Internet všeho se stane zcela novým vektorem útoku, kterého budou chtít kriminální živly zneužít.
Za nejrizikovější jsou považovány zranitelnosti lékařských pomůcek, jako jsou kardiostimulátory, implantované inzulínové pumpy a defibrilátory. Téma již zpracovávají filmové thrillery, ale také paranoia mocných – bývalý americký vicepresident Dick Cheney nechal odstranit bezdrátové funkcionality svého defibrilátoru právě ze strachu z případného útoku na svou osobu.
Naopak od černého trhu se očekává poptávka po zranitelnostech těchto zařízení, které se mohou stát předmětem příštího vydírání a nekalého zisku.
Zdroje: The Stack, Europol: The Internet Organised Crime Threat Assessment 2014 (PDF)