Zpět na seznam aktualit     Číst komentáře (0)     Verze pro tisk

Čína blokuje DuckDuckGo

23.9.2014

Vyhledávač DuckDuckGo už je nějakou dobu v Číně nedostupný. Stal se trnem v oku represivních úřadů, kterým služby nesledující své uživatele přinejmenším nemají co nabídnout.


DuckDuckGo si získal oblibu mezi milovníky soukromí prostě proto, že nesleduje své uživatele a jejich vyhledávací dotazy a neshromažďuje osobní data. Z hlediska represivních systémů to ovšem znamená, že také nemá, co by předal aparátům represe – navíc se stává alternativou službám, kterých mohou ony aparáty zneužít.

Popularita DuckDuckGo rostla za poslední dva roky a od zveřejnění kauz spojených s NSA. S nárůstem obav o soukromí svých internetových interakcí mnozí brouzdající začali dávat přednost vyhledávačům, které se apriori snaží zachovat jejich anonymitu. Mezi posledními úspěchy DuckDuckGo se skví jeho přidání mezi výchozí prohlížeče Safari na iOS a OS X.

Zakladatel vyhledávače Gabriel Weinberg říká, že podle všeho je DuckDuckGo blokován již od léta. Portál GreatFire, který mapuje weby a služby blokované Čínskou lidovou republikou, zaznamenává jeho zabanování od 3. září. Dle webu CNET Weinberg není nijak zvlášť zprávou znepokojen, on sám to komentoval slovy: DuckDuckGo se nyní stává dostupným na iOS 8 a OS X Maverick a Moutain Lion, což vyčerpává veškerou naši pozornost.

Čína jen pokračuje v sérii svých represivních excesů, jako když v červnu – při příležitosti 25. výročí Masakru na náměstí Nebeského klidu - blokovala vyhledávání a další stránky Googlu. Navíc se stále častěji dostává do konfliktu se západními společnostmi, které deklarativně podezírá ze spolupráce s NSA – a do konfliktu se Západem jako takovým, jak vychází na povrch rozsáhlé kyberšpionáže sponzorované čínskou vládou.

Zdroje: CNET.com, The Next Web

Zdroj: http://www.cnet.com/news/search-engine-duckduckgo-now-blocke…


Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 1.5/2

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)