9.9.2014 |
Ve vysoce konkurenčním prostředí globálního byznysu se nejen konkurenční výhoda, ale mnohdy i finanční přežití odvíjí od schopnosti nasadit nákladově úspornější technologie vedoucí k produktům s lepšími provozními vlastnostmi. Nekalé získání těchto informací od konkurence – bez vynaložení vlastních prostředků na výzkum a vývoj – představuje takovou výhodu, že mnohé svede na scestí černého trhu a ochoty zaplatit za kradené informace.
Kaspersky Lab a B2B International provedli průzkum mezi 4000 IT manažery z 27 zemí celého světa včetně České republiky, aby zmapovali připravenost firemního sektoru na kyberútok. Přitom zjistili, že největší obavy měli dotazovaní o data typu vnitřní provozní informace a duševní vlastnictví – až na posledním místě se objevily data o zákaznících patrně vzhledem k tomu, že výrobní podniky tato data neshromažďují v takové míře jako podniky jiné.
Nejčastější příčinou úniku duševního vlastnictví bylo napadení malwarem, následované zneužitím zranitelností v používaném softwaru, napadením sítě, únikem dat z ukradených mobilních zařízení a až na posledním místě cíleným útokem.
V navazujícím průzkum Security Risks Survey (PDF) se ukázalo, že nejčastěji se ztrácely vnitřní provozní informace (v 43 % případů), poté data o klientech (31 %) a data o hospodaření společností (22 %). Škody způsobené bezpečnostními incidenty dosáhly v průměru 720 000 dolarů, škody způsobené úspěšnými cílenými útoky průměrně 2,5 miliónů dolarů.
Zdroje: Kaspersky Lab, IT Security Survey 2014: Global Report (PDF), Online Financial Fraud (PDF), Virtualization Security (PDF)