Zpět na seznam aktualit     Číst komentáře (0)     Verze pro tisk

J-CAT: kyberjednotka postavená na základech Europolu, FBI a britské NCA

4.9.2014

Prvního září zahájila svou činnost nová jednotka na potírání kyberzločinu, jejíž jméno je Joint Cybercrime Action Taskforce – ve zkratce J-CAT. Měla by být postavena na lidech a znalostech NCA, Europolu, FBI a bezpečnostních sil dalších národů.


J-CAT má sídlit v Haagu a mít povahu stále akční jednotky na potírání kyberkriminality. Aktuálně ji tvoří na 18 expertů z Velké Británie, USA, Německa, Francie, Itálie, Španělska, Nizozemí a dalších států. V jejím čele stojí šéf britské kyberjednotky spadající pod NCA (National Crime Agency) Andy Archibald.

Troels Oerting, šéf European Cybercrime Centre pod Europolem, říká: J-CAT poprvé v historii spojí státy napříč Evropou. Bude schopna koordinovat operační reakce na hrozby, které se objevují všude po světě. A vyvozuje: Díky členství tolika států máme přístup k velkému množství zpravodajských informací, což nám usnadní prioritizaci našich cílů. Budeme moci okamžitě určit cíl a začít vyšetřovat. Záměr jednotky je dle něj prostý: ...působit jako preventivní faktor kyberkriminality, narušovat její operace, chytat zločince a konfiskovat nelegální zisky.

Jedním z mínusů této spolupráce je absence Ruska, zvláště kvůli velikosti tamní kyberzločinecké scény. Vzhledem k vývoji geopolitické situace bude Rusko v řadách J‑CAT chybět patrně ještě dlouho.

Zdroje: SC Magazine UK, The Guardian

Zdroj: http://www.scmagazineuk.com/ncafbieuropol-launch-global-cybe…


Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 1.5/2

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)