Zpět na seznam aktualit     Číst komentáře (0)     Verze pro tisk

Vyšel nový release Kali Linux. Přemluví vás třeba k prvnímu stažení?

Autor: Batou   
28.7.2014

Poslední verze jedné z jistě nejoblíbenějších linuxových distribucí pro hackery všech barev přichází s pořadovým číslem 1.0.8. Přináší mimo jiné podporu EFI boot.


Pro většinu stávajících uživatelů bude podpora EFI boot pouze kosmetickou úpravou jejich oblíbeného systému. Některé nové uživatele však může tato featura přilákat.

EFI (Extensible Firmware Interface) je původně specifikace od Intelu, která představuje aplikační rozhraní mezi operačním systémem a firmwarem jednotlivých hardwarových komponent. EFI je dnes známé spíš pod zkratkou UEFI (kde U značí Unified) a je pod správou aliance UEFI Forum.

Využití EFI boot v Kali Linuxu otevírá dveře k tomuto operačnímu systému i majitelům nejnovějšího hardware, který právě většinou podporu EFI vyžaduje. Řeč je například o Macbook Air a modelech Retina. Z hlediska bezpečnosti je však EFI zajímavý hlavně z důvodu podpory Secure boot.

Wikipedie k Secure bootu říká: Secure boot je metoda, která umožňuje zajistit start počítače tak, že jsou použity jen „certifikované softwarové komponenty“. Fakticky jde o to, že při startu počítače jsou při zavádění do paměti kontrolovány elektronické podpisy (veřejný klíč musí být uložen v čipu UEFI nebo TPM), kterými musí být podepsán zavaděč, jádro systému, jaderné softwarové moduly a podobně (v Linuxu musí být například podobně chráněna i funkce kexec). V řadě Windows NT byla zavedena podpora secure bootu u Windows 8.

Kromě podpory EFI boot obsahuje nová verze Kali updaty pro mnoho aplikací, ale i fixů různých problémů, které se za několik posledních měsíců nashromáždily.

Zdroj: http://www.kali.org/news/kali-1-0-8-released-uefi-boot-suppo…


Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 1/2

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)