Zpět na seznam aktualit     Číst komentáře (0)     Verze pro tisk

ThreatData: nový systém detekce hrozeb z dílen Facebooku

26.3.2014

Facebook používá speciální interní systém detekce hrozeb, který sbírá, zkoumá a vyhodnocuje informace z nejrůznějších koutů netu. Říkají mu lakonicky: ThreatData.


ThreatData zahrnuje tři oblasti činnosti: sběr dat, uložiště a procesy okamžité odezvy. Feedy sbírající data krmí systém informacemi ze všech možných zdrojů. Data jsou téměř z jakéhokoliv formátu transformována do schémat s názvem ThreatDatum. ThreatDatum obsahuje nejen základní informace o hrozbě, ale také info kontextuální – např. hashe malwarových souborů, URL škodlivých adres, „produktové“ informace o malwarových balíčcích. Kontextuální informace pak pomáhají vytvářet komplexní, zároveň však automatické procesy rozhodování.

Uložená data jsou komparována s dvěma repozitáři:

  • Hive - skladuje informace o dávných a dlouhodobých hrozbách a
  • Scuba - shromažďuje data o aktuálních hrozbách.

Vyhodnocení sebraných dat je v reálném čase podstoupeno systémům zpětné odezvy. Jsou aktualizovány blacklisty URL sloužících ochraně uživatelů. Další informace jsou zpracovány interními bezpečnostními procesy Facebooku. Systém také vyhodnocuje metadata útoků: odkud přicházejí, jejich druhy, frekvenci, časy a vzájemné spojitosti charakteristik.

Dle Marka Hammela (výzkumník datových hrozeb FB) ThreatData úspěšně zachytil mnoho hrozeb, které standardním antivirům unikly (a zvlášť těm používaným Facebookem). Důvodem vzniku ThreatData je prevence kyber-útoků, které se pro internetové giganty stávají stále větším problémem, jak se ukázalo v případech Target a Microsoftu.

Facebook by se prý chtěl se svým systémem podělit i s ostatními. I když, jak připouští Hammel: se nejedná o přístup, který by byl ve všech aspektech nový, může jít o úspěšný produkt - vzhledem k byznysovému zázemí a marketingovému potenciálu značky Facebook.

 

Zdroje: GigaOM, Help Net Security, blogpost Marka Hammela

Zdroj: http://gigaom.com/2014/03/25/facebook-has-built-threatdata-a…


Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 0/0

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)