Zpět na seznam aktualit     Číst komentáře (0)     Verze pro tisk

ČOI pokládá nákupy přes internet za stále vysoce rizikové

5.3.2014

Česká obchodní inspekce (ČOI) v závěrečné zprávě za rok 2013 označuje nákupy přes internet za „stále vysoce rizikové“. Z jakých čísel vychází?


Inspektoři ČOI provedli 1296 kontrol českých e-shopů – porušení obecně závazných praktik konstatovali v 1013 případech (tj. v 78,2 %). V 47,9 % případů porušení zákona o ochraně spotřebitele bylo konstatováno užití nekalých obchodních praktik (jako poskytnutí neúplných, zavádějících údajů, či jejich neposkytnutí – o podmínkách uzavření smlouvy). V 34,6 % případů se jednalo o neposkytování informací o podmínkách reklamací. 5,3 % potvrdily stížnosti spotřebitelů při uplatnění reklamací. V 3,7 % byl zjištěn prodej padělků a nedovolených napodobenin. A zbytek tvoří málo se vyskytující přestupky.

Proč ČOI označuje nákupy přes internet jako stále vysoce rizikové, je ze statistického hlediska záhadou. Sama ve zprávě připouští, že výsledky kontrolních zjištění nelze považovat za zcela objektivní obraz celkové situace internetového obchodování v České republice. Sama prozrazuje i proč výsledky nejsou objektivním obrazem: kontroluje prodávající na základě spotřebitelských podnětů, či na základě vlastního monitoringu a analýzy rizikových prodejců.

Krom čistě statistické nepodloženosti tvrzení vysoké rizikovosti českých e‑shopů tu máme ještě sémantický problém. Jako u jiných úředních definic nelze s jistotou vyvodit, kdy se jedná o skutečně nekalé jednání a kdy o nedodržení formalit z jiných důvodů.

Jediné závěry, s nimiž se lze ztotožnit, jsou: Nakupování v neznámém nebo neověřeném e-shopu představuje stále vysoké (sic) riziko poškození spotřebitele. a Spotřebitel by si měl při výběru zboží nebo služby v e-shopu ověřovat důvěryhodnost prodávajícího, sledovat webové diskuse a při nákupu přes internet v neznámém obchodě neplatit předem. Jinými slovy, buďte opatrní.

 

Zdroje: ČOI rozdala eshopům pokuty za 6 miliónů, ČOI. Rizikové nákupy přes internet., ČOI. Nákupy přes internet jsou stále vysoce rizikové (DOC) [Závěrečná zpráva za rok 2013].

Zdroj: http://www.coi.cz/rizikove-nakupy-pres-internet-nc1012/


Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 0/0

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)