21.2.2014 |
Téma výzkumu PHEME nastiňuje Kalina Bontcheva z katedry informatiky Sheffieldské univerzity: Po londýnských nepokojích v r. 2011 se objevily hlasy volající po zablokování sociálních sítí v době nepokojů, aby se zamezilo organizování vzbouřenců. Avšak sociální sítě v takovýchto momentech slouží i coby kanál velmi užitečných informací. Jádrem problému v těchto okamžicích je rychlé rozlišení fámy od faktů, aby kupř. pohotovostní služby mohly efektivně vyvrátit fabulace, a tím předejít eskalacím konfliktů.
Systém vzniknuvší při projektu PHEME má automaticky třídit zdroje zpráv a přisuzovat jim adekvátní autoritu – může pracovat např. s kategoriemi typu konkrétní novinář, expert, bulvární médium, očitý svědek, veřejnost, obsah vytvářený roboty. Přitom bude zkoumat i pozadí těchto zdrojů, jejich historii a zasíťování – aby patřičně zohlednil, zda se nejedná o falešné účty sloužící výhradně k šíření poplašných zpráv.
Analýza by měla zkoumanou zprávu spárovat se souhlasnými a odporujícími zprávami, vyhodnotit jejich zdroje, zachytit vývoj související společenské debaty v prostoru sociálních sítí. Po vyhodnocení pak zprávu buď verifikuje coby potenciálně užitečnou informaci, nebo ji zařadí do některé z pracovních kategorií fám:
Projekt je financován evropskými fondy, poběží 36 měsíců, podílí se na něm univerzity Sheffieldu, Warwicku, Saarlandu, Královská univerzita Londýna, vídeňská MODUL univerzita a společnosti ATOS (Španělsko), iHub (Keňa), Ontotext (Bulharsko) a swissinfo.ch (Švýcarsko).
Zdroje: Schneier on Security, Sheffield University, BBC, Ontotext: The Pheme Project (EC FP7) launched.