Zpět na seznam aktualit     Číst komentáře (0)     Verze pro tisk

Morrisův červ slaví 25 let od vypuštění

Autor: ScheRas   
7.11.2013

Minulou sobotu tomu bylo přesně 25 let od doby, kdy byl do světa vypuštěn jeden z nejdůležitějších kusů škodlivého kódu v historii malwaru - Morrisův červ.


2. listopadu 1988 vypustil 23letý student Cornellovy univerzity Robert T. Morris svého červa, který měl údajně zjistit počet uživatelů v síti internet. Za prvních 24 hodin způsobil tolik škody, jako žádný jiný program před ním. Červ spouštěním procesů, vytvářením dočasných souborů a snahou šířit sám sebe zpomalil několik tisíc počítačů a některé dokonce úplně vyřadil z provozu. Vzhledem k tomu, že červ využíval známe chyby v operačních systémech BSD 4 a SUN 3, jakožto i v dalších systémech UNIXového typu, stal se nejen prvním malwarem šířeným přes internet, ale i vůbec prvním multiplatforním červem.

O tom, jak přesně se vir šířil a jak fungoval toho lze nalézt velice mnoho (například Wiki, nebo rovnou Zdrojové kódy). Pojďme si tedy ukázat několik kuriozit, které se k červu vztahují, a také to, jak se za těch 25 let změnilo prostředí internetu a malwaru.

  1. Rozsah infekce - Morrisův červ infikoval asi 10% všech počítačů připojených k internetu. To se v historii nikdy žádnému jinému malwaru nepodařilo (alespoň podle toho, co víme). Je třeba podotknout, že tenkrát bylo k internetu připojeno asi jen 60 000 počítačů, nicméně červ nakazil systémy například NASA či Pentagonu.
  2. Dědictví - Autor kódu, Robert T. Morris mladší, je synem Roberta Morrise staršího, slavného kryptografa a počítačového odborníka, který se v 60. a 70. letech významně podílel na vývoji UNIXu (vytvořil například programovací jazyk bc nebo navrhl šifrovací schéma používané při ukládání hesel). Robert Morris starší byl také jedním z tvůrců CoreWar, počítačové hry využívající instrukcí v assembleru (redcodu) k vyčerpání operační paměti. Jablko holt nepadá daleko od stromu.
  3. Síla zákona - Robert T. Morris byl obviněn a následně i usvědčen z podvodu a byl federálním soudem v New Yorku odsouzen na 3 roky odnětí svobody podmíněně, 400 hodin veřejně prospešných prací a musel uhradit pokutu ve výši 10000$. Připsal si tak i toto trochu nešťastné prvenství, nikdy dřív totiž nebyl tvůrce malwaru potrestán.
  4. Velikost internetu - Ve zprávě vyvinuté americkou GAO je internet popisován jako "hlavní počítačová síť používaná americkou výzkumnou komunitou, do které je připojeno více než 60 tisíc uživatelů u nás i v zahraničí". Dále zpráva uvádí, že "žádná organizace není odpovědná za řízení celé sítě" a že existují plány na "vyvinutí rychlejšího a přístupnějšího internetu s větší kapacitou". Zdá se, že tvůrci dosáhlu svého cíle - dnes využívá internet téměř 3 miliardy uživatelů.
  5. Operační systémy - ve stejném reportu se také říká, že "UNIX je nejpoužívanější operační systém internetu a asi tři čtvrtiny uživatelů spoléhá na některou z jeho verzí". Pokud bychom počítali všechna zařízení, která jsou dnes připojená k internetu, je možné, že bychom došli k číslu velice podobnému.

Za zmínku také stojí to, že autor opatřil zdrojové kódy mnoha poznámkami, tudíž je kód psaný v programovacím jazyce C velice čitelný, a lze každému, kdo se zajímá o bezpečnost, jen doporučit, aby si tento kód, který změnil historii internetu, bezpečnosti a malwaru, prošel.

Zdroj: http://www.welivesecurity.com/2013/11/06/five-interesting-fa…


Social Bookmarking

     





Hodnocení/Hlasovalo: 3/2

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)