Zpět na seznam aktualit     Číst komentáře (2)     Verze pro tisk

Jste infikováni. Chcete vidět někdy svá data? Zaplaťte 300 dolarů!

Autor: Batou   
22.10.2013

Tuto skvělou nabídku vám dokáže zprostředkovat nový ransomware. Data na disku silně zašifruje. Bez zaplacení (či aktuálních záloh) se s nimi můžete rozloučit.


CryptoLocker, který se poprvé objevil v září tohoto roku, se se svými obětmi opravdu nepáře. Specializuje se na operační systém Windows a napadenému uživateli kompletně zašifruje disk pomocí silného algoritmu RSA.

Ten funguje na bázi faktorizace a i přesto, že existují způsoby, jak RSA prolomit (např. Coppersmith's Attack), s takovým klíčem jako používá CryptoLocker (2048 bitů), je algoritmus považován za velmi bezpečný (pokud tedy nemá druhá strana k dispozici kvantový počítač). Reálně se zatím podařilo prolomit RSA s klíčem 1024 bitů. Rozhodně se však ani v následujících letech nebude jednat o nic běžného.

Z těchto důvodů si tvůrci CryptoLockeru mohou být jisti, že mnoho lidí zaplatí. Na zaplacení oběť dostává 72 hodin a platba je prováděna pomocí Bitcoinů či jiných „anonymních měn“ a v přepočtu odpovídá 300 USD. Jak obrazovka CryptoLockeru vypadá se můžete podívat na následujícím obrázku:

Malware se šíří např. ve formě mailové přílohy, kde se tváří jako „zazipovaná“ složka. Po jejím spuštění se zdánlivě nic neděje, v pozadí však CryptoLocker pilně pracuje. Pokud požadované výkupné nezaplatíte, bude klíč od zašifrovaných dat smazán a malware se odinstaluje. Po zaplacení se ve většině případů opravdu dočkáte kýženého klíče. CryptoLocker cílí nejčastěji na firemní počítače, kde jsou pochopitelně data nejcennější. Více informací se dozvíte na webu ArsTechnica.

Zdroj: http://www.zive.cz/bleskovky/cerv-cryptolocker-vam-zasifruje…


Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 1/4

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)