Zpět na seznam aktualit     Číst komentáře (2)     Verze pro tisk

Olympiáda v Soči pod drobnohledem Kremlu

8.10.2013

Britskému Guardianu se do rukou dostala zpráva o tom, jak se Rusko na olympiádu v Soči připravuje po zpravodajské stránce.


Prezident Putin při nedělním olympijském ceremoniálu mj. hovořil o duchu otevřenosti a přátelství, jimž jsou prodchnuti Rusko a jeho lid. Právě tento duch prý dělá z Soči dokonalé místo pro pořádání akce. Zpravodajská realita se samozřejmě liší od politických proklamací.

Investigativní novináři Andrei Soldatov a Irina Borogan pomocí rozboru dokumentace vládních zakázek a výběrových řízení odkryli, že v Soči došlo k podstatným změnám v telefonních a Wi-Fi sítích. Ruská FSB (federální bezpečnostní služba) v oblasti implementovala systém operativních výzvědných aktivit SORM, jehož prostřednictvím bude monitorovat veškerou telefonní, rádiovou a internetovou aktivitu. Veškerá nešifrovaná data tedy budou přímo přístupná bezpečnostním složkám.

Operátoři vůbec neví, co a kdy FSB sleduje, poznamenává Soldatov, i když jsou nuceni zaplatit za zařízení a instalaci SORM. Přestože zpravodajské monitorování komunikace probíhá všude a všude z bezpečnostních důvodů, Rusko ho povýšilo na novou úroveň: v době konání olympiády budou mj. nasazeny i bezpilotní letouny a sonary k detekci ponorek.

Nejvíce mě udivuje komplexnost celého toho systému, řekl Soldatov, když se dozvěděl, že Ministerstvo obrany koupilo sonary speciálně pro olympiádu.

Zdroj: http://www.theguardian.com/world/2013/oct/06/russia-monitor-…


Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 0/0

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)