Zpět na seznam aktualit     Číst komentáře (0)     Verze pro tisk

Co NSA dokáže a co je pravděpodobně přehnaná fantazie?

Autor: Batou   
9.9.2013

Národní bezpečnostní agentura (NSA) vznikla oficiálně v roce 1952. Spekuluje se, že její rozpočet je vyšší, než rozpočet všech zbylých světových kryptologických organizací dohromady.


Pokud jsou tyto peníze rozumně využity, dá se předpokládat, že je tato agentura v technologickém vývoji mnohem dále, než zbytek světa. A to především díky velkému množství špičkových matematiků a jiných vědců zaměstnaných v jejich velitelství v Marylandu.

Známý programátor, zabývající se především technologiemi Microsoftu Michal Valášek (alias Altair), sepsal pro web IHNED.cz celkem komplexní zamyšlení nad tím, čím opravdu NSA může disponovat a co je krajně nepravděpodobné. Rozhodně nechci přepisovat jeho myšlenky, proto jen pár větami shrnu čeho se celý článek týká a je na vás, zda budete mít chuť si ho přečíst.

Altair se zabývá pouze 2 algoritmy, které jsou však v současnosti naprosto nejpoužívanější - symetrický AES a asymetrický RSA. Jako první zvažuje autor principiální prolomení obou algoritmů, které patří k těm méně pravděpodobným scénářům (vzhledem k faktu, že kryptologií se zabývá také mnoho nezávislých společností). Další možností je útok na AES, který je však považován za jeden z nejbezpečnějších algoritmů, jenž má v současnosti široká veřejnost k dispozici. Pravdepodobněji se jeví útok na RSA faktorizaci. Neposlední v řadě jsou útoky pomocí kvantových počítačů. Ty jsou ideální na prolamování šifer jako RSA. A jak Altair říká: Pokud se někomu podaří sestavit funkční kvantový počítač s rozumným výkonem, postaví celou kryptografii na hlavu. U tohoto bodu bych si dovolil s autorem mírně nesouhlasit s tím, že kvantové počítače jsou pouze v plenkách. Je sice pravda, že v pravém slova smyslu zatím moc kvantové nejsou, i jejich současná (známá) funkčnost však stojí za pozornost. Třeba NSA i Google však čile nakupují a jejich dodavatel, D-Wave, rozhodně není žádný startup (společnost úspěšně funguje již 14 let). Pokud vás tato fascinující technologie zaujala, zcela jistě se vám bude hodit odkaz na web výrobce, kde v několika PDF nabízí přehled o svých procesorech i výrobních procesech. Nejen pro neangličtináře bude jistě hodnotný článek na webu hw.cz. Dalšími tématy článku jsou poměrně exotické ECC algoritmy a možnosti úmyslného zanesení chyby, které by mohla mít NSA na triku. Posledními možnostmi jsou podle Altaira rozšiřování známých zranitelností či ovlivňování vývoje bezpečnostních standardů.

Zdrojový článek tedy stojí jistě za přečtení, podložených informací samozřejmě není v tomto směru mnoho, ale jistě vám rozšíří obzory.

Zdroj: http://tech.ihned.cz/geekosfera/c1-60638990- kryptopokalyp…


Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 1/2

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)