Zpět na seznam aktualit     Číst komentáře (1)     Verze pro tisk

GCHQ a NSA pravděpodobně spolupracují na špehování uživatelů všech velkých služeb

Autor: Batou   
12.6.2013

GCHQ, britská špionážní agentura, má pravděpodobně vytvořen komunikační kanál s americkou NSA určený pro zisk informací o lidech využívajících nejznámější internetové služby. O tomto tajném programu, pojmenovaném PRISM, informoval deník The Guardian.

Přístup k soukromým datům má údajně PRISM umožňovat již od roku 2010, jen za minulý rok z těchto dat vytvořilo GCHQ 197 výzvědných zpráv. Tento systém má umožňovat jednoduchý a rychlý přístup k datům uživatelů služeb od obrů jako Facebook, Google, Microsoft, Apple, Yahoo a dalších. Tyto firmy však takovou spolupráci odmítají. Podle Guardianu však o PRISMu není pochyb, cituje např. šéfa National Intelligence Jamese R. Clappera. Ten řekl: „Informace posbírané během tohoto programu jsou jedny z nejdůležitějších a nejcenějších zpravodajských informací, které sbíráme, a používáme je pro ochranu naší země proti nejrůznějším hrozbám.“

PRISM byl vytvořen v roce 2007 díky změnám v americkému zákoně o dohledu, které provedl George W. Bush a obnovil Barack Obama v prosinci 2012. Umožňuje velmi detailní sledování komunikace v reálném čase a zaznamenává informace o cizincích. Zákon umožňuje sledovat zákazníky amerických firem, kteří jsou cizinci, nebo Američany, kteří komunikují se zbytkem světa. Podle dokumentů má NSA možnost získat a ukládat data v reálném čase za posledních šest let bez souhlasu uživatele, který má často za to, že zůstávají soukromá. Více informací např v dnešních článcích Guardianu ([link] či [link]) .


Zdroj: http://cdr.cz/clanek/cdr-security-update-projekt-prism-umozn…


Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 0/0

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)