Zpět na seznam aktualit     Číst komentáře (0)     Verze pro tisk

Srovnání deseti nejznámějších distribucí dle webu Tecmint

Autor: Batou   
6.6.2013

Na webu Tecmint.com se nedávno objevilo srovnání 10 linuxových distribucí, jejich výhod/nevýhod a hlavně popis cílových skupin. Pokud jste tedy stále uživatelé Windows a pokukujete po nějaké alternativě, či jste již zatvrzelí Linuxáci, ale nemáte povědomí o mnohých dalších distribucích, je tento článek pro vás. Já pouze shrnu, jakých distribucí se týká.

Na Debianu, Red Hat Enterprise Linux či Ubuntu asi není nic moc překvapujícího. První dva se hodí k osazení na serverech, Ubuntu je nejschůdnější pro začátečníky. Gentoo je zajímavé pro absenci prekompilovaných balíčků, veškeré aplikace si kompilujete sami. O Gentoo se také říká, že pokud se ho naučíte, naučíte se Linux. CentOS je v podstatě free verze Red Hat Enterprise Linuxu, Fedora je pro Red Hat takovým testovacím písečkem - jsou zde testovány aplikace, které, pokud se osvědčí, jdou posléze do Enterprise verze.

Trošku netypickým kouskem, vyskytujícím se v článku, je tzv. „Damn Vulnerable Linux“. Ten, jak již z názvu vyplývá, je prošpikován zranitelnostmi. Proto se hodí zejména na výuku pro administrátory. Obsahuje kupu zranitelností, špatných nastavení, prošlého a exploitovatelného software - děravý Apache, MySQL, PHP, FTP i SSH a další. Je to vlastně taková Linuxová laboratoř. Další distribucí zaměřenou na bezpečnost je nástupce velmi populární Backtracku - Kali Linux. Ten stojí na základech Debianu a obsahuje kolem 300 bezpečnostních aplikací. Je tedy jasnou volbou pro člověka, který to s hackingem myslí vážně (a má již nějaké znalosti).

Arch Linux funguje podobným způsobem jako Gentoo, ale stahuje si binární balíčky a nic nepřekládá. Poslední zmiňovanou distribucí je OpenSuse - ten je zdarma pouze pro nekomerční využití, je to vlastně konkurence komerčního řešení od Red Hatu. Více informací v odkazovaném článku, seznam nejpopulárnějších distribucí z roku 2012 naleznete na tomtéž webu ([link]).


Zdroj: http://www.tecmint.com/10-linux-distributions-and-their-targ…


Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 5/1

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)