Zpět na seznam aktualit     Číst komentáře (5)     Verze pro tisk

Sofistikovaný backdoor se specializuje na webservery Apache

Autor: Batou   
14.5.2013

Zaměstnanci firmy ESET a Sucuri společnými silami analyzují nedávnou novou hrozbu, ohrožující tisíce serverů běžících na Apache. Jedná se o velmi sofistikovaný backdoor, kterému dali jméno Linux/Cdorked.A ([link]) a je prý nejdůmyslnější Apache backdoor, se kterým se kdy setkali.

Hackeři ho využívají k tomu, aby přesměrovali internetového uživatele na škodlivé stránky infikované Blackhole exploit sadou. O té Righard Zwienenberg z ESETu říká: „Jde o známou a rozšířenou sadu, která k infikování systému uživatele během jeho návštevy postižené webové stránky používá známé ale i nové exploity, které jsou součástí Blackholu.“ Do dnešního dne identifikovali zásluhou technologie Eset LiveGrid stovky kompromitovaných webových serverů. „Kromě modifikovaného „httpd“ souboru (Apache webserveru) po sobě Linux/Cdorked.A na hard-disku nezanechává žádné stopy. Všechny informace související s backdoorem jsou uloženy ve sdílené paměti serveru, kvůli čemuž je jeho detekce a analýza mnohem komplikovanější,“ říká Pierre-Marc Bureau, další výzkumník společnosti ESET.

Zajímavostí je, že backdoor nekontaktuje svůj vzdálený řídící server aktivně, ale akceptuje příkazy z jakéhokoli serveru pomocí protokolu HTTP. Další fakt snižující možnost jeho odhalení je to, že uživatelům prezentuje škodlivý kód jen výjimečně.

ESET vytvořil pro administrátory nástroj, který jim má pomoci s detekcí Linux/Cdorked.A ([link]). Více infa také na webu firmy Sucuri ([link]).


Zdroj: http://www.chip.cz/novinky/bezpecnost/2013/05/hrozba-ktera-z…


Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 0/0

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)