Zpět na seznam aktualit     Číst komentáře (0)     Verze pro tisk

Hrozí velký krach Bitcoinu?

Autor: Batou   
8.4.2013

Poslední dobou se hodně mluví o tzv. Bitcoin bubble. Bubliny v tomto slova smyslu, jsou v zásadě definovány jako nadměrná reakce davu na určitý podnět. V historii jsme již měli celou řadu bublin (např. tu internetovou), není důvod se domnívat, že by se to mělo vyhnout nejpoužívanější internetové měně - Bitcoin ([link]). Hodnota Bitcoinu nemůže růst do nekonečna.

V minulém týdnu dosáhla měna Bitcoin rekordní hodnoty, konkrétně 147 $. Za to může nárůst v poslední době o desítky procent. Profesor aplikované ekonomie Steve Hanke v rozhovoru pro gq-magazine.co.uk řekl, že má BC velký potenciál stát se bublinou, nikdy se však dopředu neví, kdy splaskne. Mnoho novinářů zabývající se financemi tvrdí, že velký nárůst hodnoty BT souvisí s problémy na Kypru. Hanke dále říká: „To, co se podle mě děje je, že lidé, kteří s BC spekulují předpokládají, že Kypřané, hledající cestu, začnou používat BC.“

V článku se dále autor zamýšlí nad možnostmi, které se v budoucnosti mohou stát.
1) Špatné zprávy bublinu prasknou - historicky se Bitcoinu nedaří v časech, kdy se u něj vyskytuje nějaké bezpečnostní riziko. Přeci jen jsou to pouze data v počítači. Např. v roce 2011 byla hacknuta největší směnárna Bitcoinu - Mt. Gox.
2) Lidé budou znudění - profesor Hanke upozorňuje, že jsou to z části sociální média, která tu bublinu přifukují. Autor poukazuje např. na korelaci hodnoty BC a počtů tweetů o něm.
3) Bitcoin bude mít konkurenci - její monopol je určen vlastně jen tím, že je tohoto druhu měnou první. Tedy problém pro BC by byl, pokud by se např. Google či Amazon rozhodli udělat si měnu vlastní - měli by jistě větší předpoklad k důvěryhodnosti.
4) Zasáhnou vlády - asi nejhorší možný scénař, který napadne lidi přicházející s BC do styku, je jeho zrušení vládami (tj. zakročení proti směnárnám). Např. o Mt. Gox se již v minulosti FBI zajímala.

Na měnu Bitcoin se dá pohlížet jako na konkurenci centrálních bank - ty mají ve státech monopoly a jistě se jich nehodlají vzdát. Budou mít vždycky tisíce řečí o tom, jak BC využívají pouze kriminálnící, či že se jím destabilizují finanční trhy. Mají však strach z nebezpečného vyzyvatele.

Další odkazy k tématu:
[cz] - [link]
[en] - [link]
[ge] - [link] .


Zdroj: http://www.gq-magazine.co.uk/comment/articles/2013-04/05/bit…


Social Bookmarking

     

Hodnocení/Hlasovalo: 0/0

1  2  3  4  5    
(známkování jako ve škole)