Obnova Win Xp

Zdroj: SOOM.cz [ISSN 1804-7270]
Autor: Michal456
Datum: 5.1.2007
Hodnocení/Hlasovalo: 5/2

Možná, že jste již někdy setkali po startu počítače s hláškou "NTLDR nenalezen...

NTLDR nenalezen (NTLDR is missing)
Možná, že jste již někdy setkali po startu počítače s hláškou "NTLDR nenalezen - restartujte počítač stiskem kláves Ctrl+Alt+Del".
Během 5 let jsem se se zmizením nebo poškozením systémového souboru NTLDR v kořenovém adresáři systému setkal asi desetkrát. Tento soubor je zodpovědný za spuštění systému Windows XP (Windows 2000). Přede dvěma dny jsem zažil jednáctý případ a proto jsem se rozhodl napsat jednoduchý postup, jak soubor NTLDR nahrát zpět.1... Vložte instalační CD Win XP/2000 a nabootujte z něj.

2... Při zobrazení hlášky, zda chcete nainstalovat operační systém, vyberte možnost Konzola pro zotavení (stiskněte písmeno R).

3... Napište číslo instalace Windows, ke které se chcete přihlásit (máte-li nainstalovány jedny Windows na počítači, napište číslo 1 a potvrďte enterem).

4... Nalogujte se do Windows pomocí hesla administrátora.

5... V příkazovém řádku napište příkaz map a potvrďte enterem (díky tomuto příkazu zjistíte, jaké písmeno má vaše CD/DVD mechanika, např. tedy D).

6... Nyní v příkazovém řádku napište tyto příkazy:
copy D:\i386\ntldr c:\ (potvrďte enterem)
copy D:\i386\ntdetect.com c:\ (potvrďte enterem)

7... Soubory jsou zkopírovány a můžete restartovat.V případě, že by vám tento postup nepomohl, můžete ještě zkusit místo kopírování souborů zadat v příkazovém řádku konzoly pro zotavení tyto příkazy - fixmbr a poté fixboot, pak restartujte počítač a postupujte podle návodu výše.

A poslední mini rada na závěr pro ty, kteří neznají administrátorské heslo nebo to prostě pro někoho může být rychlejší, je možnost vytažení celého HDD, zapojení do druhého počítače a prosté zkopírování souboru NTLDR na kořenového adresáře.