Pascal pro začátečníky 1 - Hello world

Zdroj: SOOM.cz [ISSN 1804-7270]
Autor: Kub@z
Datum: 13.4.2004
Hodnocení/Hlasovalo: 1.84/49

Co je to ten hello world? Tak se říká prográmkům, které na obrazovku vypíší nějaký text (většinou hello world :). K výpisu textu slouží v Pascalu příkaz...

Co je to ten hello world? Tak se říká prográmkům, které na obrazovku vypíší nějaký text (většinou hello world :). K výpisu textu slouží v Pascalu příkaz "write":

begin
write('Hello world');
end.

Když program zkompilujete a spustíte, měl by se vám na obrazovku vypsat text "Hello world". Pozor! Za každým příkazem (až na pár výjimek) se píše středník. Za posledním "end" se píše tečka, ale proč to tak je, to nevím ani já sám :). Příkaz "writeln" funguje stejně jako "write", akorát po vypsání textu přejde na další řádek. Příklad:

begin
write('Hello ');
write('world');
end.

Vypíše normálně:

Hello world

Ale:

begin
writeln('Hello');
writeln('world');
end.

Vypíše:

Hello
world

No prostě odřádkování. Doufám že to chápete, protože jestli ne, tak máte opravdu IQ tykve :). Zde na začátku bych se měl ještě zmínit o komentářích. Komentář je text, který napíšete do zdrojového kódu, ale nebere se jako příkaz. Komentáře se uzavírají mezi znaky "(* *)" nebo "{ }". Zde je příklad:

begin
writeln('Hello '); (* Napíše hello *)
writeln('world'); { napíše world }
end.

Prostě je to věc, která tam je, ale bere se to tak, jakoby tam nebyla :). Teď ještě jedna věc - programu můžete "dát" i "jméno", a to pomocí klíčového slova "program":

program ahoj;
begin
write('Hello world');
end.

Ve výsledku se prakticky nic nezmění, a proto je svým způsobem zbytečné zde klíčové slovo "program" uvádět, ale pro lepší přehlednost se to hodí, a navíc některé překladače nedokáží program, který toto nemá uvedeno na začátku, zkompilovat. Já v této knize nebudu slovo "program" na začátku uvádět, ale jak ho budete používat Vy, záleží na Vás (a na compileru :).

Kub@z