Google uvedl novou verzi Androidu.

Zdroj: SOOM.cz [ISSN 1804-7270]
Autor: s4ph
Datum: 12.6.2015
Hodnocení/Hlasovalo: 1.33/3

Společnost Google ve čtvrtek uvedla novou verzi svého mobilního operačního systému Android, tentokrát s kódovým označením M a číselným 6.0. Byla představena na vývojářské konferenci I/O 2015.

Nová verze systému přinese kromě změn aplikací na úrovni operačního systému i několik větších novinek. Mezi těmi nejvýznamějšími bude úplna změna oprávnění pro aplikace a výrazné prodloužení výdrže zařízení.

Google potvrdil uniknuté informace z první poloviny měsíce a v Androidu M kompletně předělal systém oprávnění. V současnosti má uživatel Androidu jen dvě možnosti při instalaci aplikace. Buď aplikaci povolí všechna práva a ta se pak nainstaluje, nebo je odmítne, v tom případě však aplikace nainstalovat nemůže.

S Androidem M se celý systém mění. Při instalaci aplikace dostane všechny oprávnění ze základní skupiny, které si žádá, jako například automatický přístup na internet.

Další oprávnění na přístup k citlivým datům a funkcím si musí aplikace vyžadovat v průběhu používání, přičemž to uživatel může odmítnout.

Druhou důležitou novinkou je avizované prodloužení výdrže baterie.

Android M přichází s dvěmi technologiemi, které prodlouží výdrž na úkor fungování aplikací na spícím zařízení, respektive celkově neaktivních aplikací.

Dalšími avizovanými novinkami v Android M bude Android Pay

Android Pay bude sloužit pro platbu přímo pomocí NFC telefonu na terminálech akceptujících klasické bezdrátové platební karty.

Dalšími novinkami bude systémová podpora autentifikace a autentizace pomocí otisku prstu

Vývojovou verzi M spustil Google ve čtvrtek pro zařízení Nexus 5, Nexus 6, Nexus 9 a Nexus Player, přesný termín vydání finální verze zatím není známý