470 miliónů stránek existuje pouze jeden den – pětina je útočných

Zdroj: SOOM.cz [ISSN 1804-7270]
Autor: SEO specialista a copywriter Daniel Beránek
Datum: 29.8.2014
Hodnocení/Hlasovalo: 2/5

Blue Coat Systems analyzovala existenci a chování rychle vznikajících a zanikajících hostnames a přichází se zajímavými závěry.

Bezpečnostní firma Blue Coat Systems analyzovala po 3 měsíce více než 660 miliónů unikátních hostnames volaných 75 milióny uživatelů. A konstatuje pozoruhodné výsledky: 71 % hostnames se objevovalo pouze 24 hodin. Většina z těchto „jednodenních zázraků“ sice přináleží páteřnímu způsobu sdílení a distribuce obsahu internetu, nicméně jejich neuvěřitelné množství skýtá zástěrku útočných aktivit včetně výměny dat infikovaných systémů.

Z celkového počtu jednodenních zázraků jich je útočných 22 %. Jsou využívány k podpoře softwarových útoků a řízení botnetů. Kupříkladu:

Výhodou těchto útočných webových jepic je schopnost uniknout detekci ze strany bezpečnostních řešení. Výzkumník Blue Coat Systems Tim van der Horst to komentuje: Rychlé vytváření a rušení nových a neznámých internetových stránek destabilizuje existující bezpečnostní mechanismy. Pochopení, čím tyto stránky jsou a jak jsou používány, je klíčové pro vybudování lepšího zabezpečení. A pokračuje upřesněním výhod jednodenních útočných stránek:

 

Zdroje: Blue Coat: tiskové prohlášení, výzkumná zpráva, infografika; Security Affairs