TransMiNn a aktivní podpora sítě Tor v Česku

Zdroj: SOOM.cz [ISSN 1804-7270]
Autor: .cCuMiNn.
Datum: 23.7.2014
Hodnocení/Hlasovalo: 1/5

Stále častěji se objevují zprávy o nelegálním odposlechu a záznamu internetové komunikace. Ne každému však současná situace ohledně tohoto ožehavého téma vyhovuje, a proto vznikl v České republice před pár dny projekt TransMiNn, který má za cíl aktivní podporu projektu Tor svými nově zřízenými 12ti exit node servery.

Správce projektu Miroslav Hanzl k tomuto uvedl: V našem státě policie masivně zneužívá odposlechu a záznamu internetové komunikace i mimo rámec trestního řádu a trestního zákoníku. Naše sdružení volné podpory Tor projektu vzniklo právě na základě zlovůle policejních orgánu, kdy já osobně jsem byl svědkem řady protiprávních postupů policie a soudního systému České republiky. Policie pod dohledem Nejvyššího státního zastupitelství porušuje soustavně povolené meze. Projektem TransMiNn jsme se rozhodli aktivně podpořit myšlenku sítě Tor a financováním našich exit nodů to dávame jasně najevo. Nehodlám žít v zemi, kde bude moje komunikace s přáteli náplní pracovní doby nějakého zlotřilého kriminalisty.

TransMiNn si pronajalo 12 strojů na dobu jednoho roku a v případě, že projekt zaznamená alespoň minimální ohlas, bude i po roce dále pokračovat. Aktivních je v současné chvíli 10 nodů, přičemž projekt do konce měsíce srpna plánuje rozšíření na konečných 15 serverů.

Na stránkách projektu se v následujích dnech setkáme se statistikami jednotlivých strojů a v následujících týdnech přibudou i návody a celkové povídání a seznámení veřejnosti o výhodách používání sítě Tor. Rovněž kdo sdílí myšlenky projektu, může projekt aktivně podpořit, více se dočtete v textové prezentaci projektu.