Policie řeší další okrádání pomocí Facebooku a m-plateb od O2

Zdroj: SOOM.cz [ISSN 1804-7270]
Autor: Batou
Datum: 18.5.2014
Hodnocení/Hlasovalo: 1.33/3

M-platba je poměrně oblíbená platební alternativa, která se však v kombinaci s krádeží nějakého účtu může šeredně prodražit.

Ukázková kombinace sociálního inženýrství a krádeže identity. Své by o tom mohla vyprávět Kateřina Preclová, které přišel vzkaz od jejího známého. Stálo v něm: Čááu můžu ti zkusit poslat SMS? Jen mi řekneš co ti přišlo, na můj telefon to nejde odeslat kdyžtak napiš :) Žena zprávu ignorovala, zanedlouho však zjistila, že podobný vzkaz dorazil i některým jejím přátelům - ale od ní.

Jedna z nich vypověděla: V domnění, že je to ona, jsem jí dala své číslo. Na něj mi přišla SMS zpráva od O2 Active za nějaké m-platby a také PIN kód. Nevěděla jsem, co to je, a tak jsem dotyčnému na Facebook přeposlala kód, který ode mě vyžadoval. Vzápětí jí přišla další SMS od O2, že platba byla přijata. Podvodník, který byl na druhé straně jí celou věc vysvětloval nedostatkem signálu. Žena však na konci měsíce, kromě běžných telefonních služeb, zaplatila bezmála 4000 Kč v podobě m-plateb. A nebyla sama.

Více o m-platbách na webu O2. Ve zdroji je i video, které celý podvod názorně předvede např. pro starší ročníky.