NSA a CSEC sledovaly pohyb obyvatel pomocí MAC adres

Zdroj: SOOM.cz [ISSN 1804-7270]
Autor: SEO specialista a copywriter Daniel Beránek
Datum: 31.1.2014
Hodnocení/Hlasovalo: 1/2

Pokud člověk prošel kanadským letištěm, zůstal v hledáčku zpravodajských agentur ještě několik dní. CSEC sledovala jeho pohyb po území USA a Kanady a zaznamenávala, s kým hovořil.

CSEC (Communications Security Establishment Canada) sledovala pasažéry letadel. Identifikovala MAC adresu jejich zařízení při odbavování na terminálu a tu pak několik dní sledovala v síti veřejných WiFi i bez přihlášení. Dále mj. sledovala telefonní čísla uskutečněných hovorů z daného zařízení. Vyplývá to z dalšího Snowdenova dokumentu (PDF).

CSEC se brání nařčení z narušení soukromí tím, že je pověřena sbírat signály o aktivitách zahraničních výzvědných služeb při ochraně Kanady a Kanaďanů. A za účelem splnění role kontrarozvědky, je právně pověřena ke sběru a analýze metadat.. Navíc nebyly a nejsou zacíleny, sbírány a analyzovány komunikace žádného Kanaďana.

Celá operace byla zkouškou softwaru připravovaného společně s NSA. Tento passenger tracking software považují agentury za natolik významný, že dle nich změní celou zpravodajskou činnost. Bezpečnostní expert Ronald Deibert k tomu poznamenává: Metadata jsou mnohem důležitější než obsah komunikace. Díky nim můžete zjistit mnohem více o lidech, jejich zvycích a vztazích – či dokonce i o politických preferencích.“

 

Zdroje: TheHackerNews, CBC News