Další projekt NSA vyplul díky Snowdenovi na povrch. Jmenuje se Quantum a dosud to byla neznámá technologie

Zdroj: SOOM.cz [ISSN 1804-7270]
Autor: Batou
Datum: 20.1.2014
Hodnocení/Hlasovalo: 1/5

Díky ní se agentuře NSA podařilo infikovat bezmála 100 000 počítačů na celém světě, patřící většinou jejich „konkurentům“, jakou je třeba čínská armáda. Informoval o tom deník New York Times.

Ve svém poměrně rozsáhlém článku informovali 14. ledna dva autoři NYT o tom, jaké další praktiky používá americká NSA.

„Záhadná technologie“ údajně umožňuje vzdáleně měnit data v počítačích i v případě, že nejsou připojeny k Internetu. Používá se od roku 2008 a mezi hlavní cíle prý patří již zmíněná čínská, ale i ruská armáda či evropské obchodní instituce. Dalšími tradičními cíly jsou obyvatelé Saudské Arábie, Indie a Pákistánu. Překvapivě však také systémy používané mexickou policií i místními drogovými kartely.

Jak ale probíhá komunikace bez Internetu? Pomocí rádiových vln. Vše je přehledně vysvětleno na obrázku ze zdroje aktuality:

1) Drobné vysílače jsou umístěné do USB konektorů. Buď přímo při výrobě, či později za pomoci agenta. Další možností je zabudování obvodů přímo do těla počítače.
2), 4) Vysílače poté komunikují s „kufříkem od NSA“ a pomocí rádiových vln mohou do počítače injektovat malware, na druhou stranu pak mohou proudit třeba citlivá data. Vše je funkční až do vzdálenosti 8 mil (cca 13 km).
3) Pomocí antény umístěné na kufříku jsou pak data předávána přímo do vzdáleného operačního centra NSA.