Odborníkům, jakými jsou Chris Valasek či Charlie Miller, stačí k provedení útoku obyčejný Macbook a USB kabel. Ze zadní sedačky Priusu dokázali troubit, vypnout brzdy, to vše pouze několika klávesami na Macu. Ano, čtete správně - vypnout brzdy! Dokonce i pokud bude někdo za volantem zuřivě šlapat na brzdový pedál, ani trošku nezpomalí.
Valasek, pracující pro IOActive dal hlavu dohromady s Millerem, zaměstnaným v Twitteru. Po roce snažení a hledání zranitelností v systémech aut (v rámci grantu od agentury DARPA) se jim to podařilo. 2. srpna předstoupí se svými výsledky před veřejnost na konferenci DEF CON v Las Vegas. Posluchače tam seznámí s podrobnostmi a budou demonstrovat, jak moc mohou napadené auto ovládat.
Moderní auta jsou elektronikou a počítači protkány mnohem více, než si běžný člověk uvědomuje. Dražší automobily mají třeba funkci automatického parkování, která auto zaparkuje na volné místo bez přičinění řidiče. To tedy zahrnuje přístup počítače k motoru auta a dalším systémům.
Kromě zmíněného děsivého vypnutí brzd, dokáže dvojce znefunkčnit posilovač řízení, GPS systému dát podvrhnuté informace, měnit hodnoty na tachometru a dokonce s autem i zatáčet! Naštěstí, alespoň v experimentech Valaska a Millera, muselo být auto připojeno kabelem ke konektoru určenému pro mobilní telefon.
Pokud jste si oddychli, zase vás trošku z klidu vyvedu. Vzdálené útoky proti automobilům totiž nejsou nemožné, spíše řečeno - nic nového. V roce 2011 se výzkumníkům z Kalifornské univerzity San Diego podařilo do nespecifikovaného sedanu nabourat pomocí Bluetooth a mobilního připojení. Dále napadli malwarem cédéčko. Po vložení CD do přehrávače umožnil malware získat kontrolu nad autem. Výjimkou není ani odemčení a ovládání motoru pomocí SMS.