DesktopBSD

Zdroj: SOOM.cz [ISSN 1804-7270]
Autor: Mage
Datum: 23.10.2005
Hodnocení/Hlasovalo: 0/0

aneb jak rozjet FreeBSD bez vetsi namahy

DesktopBSD je novy unixovy operacni system, urceny pro zacatecniky (napriklad uzivate, prechazejici z MS Windows).

Trocha historie aneb od BSD unixu k DesktopBSD

DesktopBSD vychazi z BSD unixu (Berkeley System ADistribution), coz je unix, ktery vytvorili lide okolo university v Berkeley v USA jako svou alternativu k tehdejsimu Unix System V (tento prohjekt zastresovala firma AT&T) nekdy zacatkem osmdesatych let. Jednalo se tedy o unix, kompletne prepsany a vylepseny studenty a profesory z Berkeley.
Z tohoto projektu vysli vyvojari FreeBSD v devadesatych letech 20. stoleti, kteri se rozhodli vytvorit svuj svobodny BSD unix, ktery neztrati kvalitu a silu puvodniho BSD (tito lide totiz veri, ze Linux je oproti BSD amatersky a ne prilis kvalitni system, splacany tlupou nadsencu).
Z rozsahle distribuce FreeBSD vysli letos tvurci DesktopBSD, jejichz cilem bylo vytvorit BSD system, ktery bude jednoduchy na instalaci a pratelsky k uzivatelum.

Dojmy z DesktopBSD

Hned ze zacatku upozornuji, ze jsem jiz par let uzivatelem a spravcem Linuxu a i FreeBSD, tekze muj pohled nemusi byt zacatecnicky. Presto se budu snazit zustat objektivni.

Prubeh instalace a prvni spusteni

DesktopBSD si stahnete ve forme iso image disku CD (treba primo odsud, nebo si vyberete jiny link v sekci download na strankach projektu), ktery si vypalite a nabootujete z nej (tzn. vlozite do mechaniky po startu pocitace, v BIOSu musite mit nastaveno bootovani z cd pred bootovanim z harddisku) Po vlozeni CD do mechaniky se po urcite dobe a trose textovych vypisu, ktere muze zacatecnik ignorovat, objevi graficky instalator, ktery vas provede instalaci. Vyberete jazyk (anglictina/nemcina), diskovy oddil (tento krok je nejkritictejsi z cele instalace), zpusob instalace zavadece (do MBR nebo do vlastniho oddilu) a pote uz jen cekate, az se system nainstaluje a pocitac posleze restartuje.
Po startu noveho systemu nastavite heslo uzivatele root(spravce systemu s nejvyssimi pravomocemi) a vytvorite uzivatelske ucty beznych uzivatelu (i kdyz jste jediny clovek, ktery bude system pouzivat, vytvorte si bezny ucet. Rootovske prihlaseni pouzivejte jen pro nastaveni systemu, vzdy, kdyz budou potreba prava spravce systemu, budete dotazani na heslo). Dale budete dotazani na par dalsich veci. Po prihlaseni vas uvita prostredi KDE, ktere je jedno z nejpratelstejsich Unixovych grafickech prostredi s dosti intuitivnim ovladanim. Veskere graficke aplikace mate v menu, na stejnem miste naleznete i konfiguracni nastroje.

Klady a zapory

+ Nenarocna instalace (uzivatel neni zbytecne zatezovan dotazy, kterym nerozumi)
+ Jednoducha sprava z grafiky
+ System je po instalaci pripraven k pouziti

- System je celkem narocny na hardware (ovsem pokud provozujete Windows XP, tak to nebude problem ;) )
- Pri instalaci neni mozne upravit vyber instalovaneho softwaru
- V distribuci je malo softwaru (tento bod povazuji za nejvetsi nedostatek, protoze zde napriklad neni mailovy klient, icq klient, gimp a spousta dalsich pro me nezbytnych aplikaci)
- Neni ceska lokalizace

Zaver

Co rici na zaver? DesktopBSD jiste stoji za zkousku, zvlaste pro zacinajici uzivatele. Osobne ale povazuji za lepsi Linuxove distribuce jako je Mandrake nebo SUSe, pro bohatsi nabidku software (i kdyz jejich instalator je treba trochu narocnejsi na znalosti uzivatele, vzdy se na internetu nejde nejaky ten manual). Zastanci FreeBSD by sice rekli, ze srovnavat BSD s Linuxem je jako srovnavat nebe a dudy, ale zajima toto zacinajiciho uzivatele? Muzeme doufat, ze tvurci se do vydani finalni verze polepsi. (testoval jsem verzi 1.0 RC2)

Jakekoli dotazy a pripominky tradicne piste do komentaru.